Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza 2 maja - Świętem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

2 maja – Świętem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Już wkrótce 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto zostało wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Wybór 2 maja na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy. To dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski. Właśnie 2 maja żołnierze polscy zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie Siegessäule w Berlinie, co de facto oznaczało zakończenie działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej, która tak dotkliwie doświadczyła nasz kraj. Dzień 2 maja – to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dlatego też w tym dniu nasza biało-czerwona flaga staje się symbolem łączącym i jednoczącym Polaków na wszystkich kontynentach, stanowiąc widoczny symbol ich przynależności narodowej. Flaga jest symbolem suwerenności państwa ale i narodu, któremu towarzyszy zawsze w chwilach dla niego szczególnych.