Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Atrakcje historyczne - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Atrakcje historyczne

Po wcieleniu Śląska około roku 990 do państwa Polskiego gród niemczański został silnie umocniony...

ZAMEK

Gród był zamieszkiwany przez plemię Ślężan. Po wcieleniu Śląska około roku 990 do państwa Polskiego gród niemczański został silnie umocniony. Dla wzmocnienia obronności grodu otoczono go nie tylko wałami ziemnymi, lecz również jedyną w swoim rodzaju na Śląsku pochyłą palisadą kamienną. Jak skuteczna była to ochrona przekonały się wojska niemieckie w 1017 roku, które nie potrafiły zdobyć Niemczy. Sztuka ta nie udała się również w 1093 roku wojskom czeskim, które nie potrafiły zdobyć silnie umocnionego grodu. pierwszy obronny gród ziemno-drewniany powstał już w X wieku, znany ze skutecznej obrony przed napaścią Niemców w 1017 roku. Był on również sezonową siedzibą księcia Henryka Brodatego i jego żony Jadwigi.

Nowy murowany zamek powstał na stromym wzniesieniu od wschodniej strony otoczonego rzeką Ślęzą w XIV wieku, z inicjatywy księcia świdnickiego Bolka I. Został on zniszczony przez husytów w latach 1429-34. Zamek odbudował w 2 połowie XV wieku książę brzesko-legnicki Fryderyk I. Przebudowę na renesansową rezydencję przeprowadził architekt Hans Lugan z polecenia księcia Jerzego II w 1585 roku. W zachowanym liście książę poleca zbudować w zamku kryty gankiem krużganek, podobny do widzianego w roku 1545 na zamku w Pradze. W 1633 roku podczas wojny trzydziestoletniej zamek uległ częściowemu zniszczeniu. W latach 1712-24 przy zamku wybudowano barokową kaplicę św Jadwigi.

Zamek prawie całkowicie spłonął w 1735 roku, uratowały się tylko mury najniższego piętra i kaplica. Gruntowną przebudowę przeprowadzono w roku 1830. Po 1945 roku mieściły się w zamku zakłady odzieżowe. W 1964 roku rozebrano zamkową kaplicę z powodu usuwania się gruntu.

KOŚCIÓŁ ŚW. WOJCIECHA

Powstał prawdopodobnie przed 1000 rokiem jako jeden z pierwszych na Śląsku. Obecna budowla, powstała po wojnach husyckich, pochodzi z 1612 roku. Przyznanie patronatu kościołowi łączyło się z niemczańskimi kontaktami praskiego biskupa i męczennika Św. Wojciecha.

KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. PIOTRA I PAWŁA

Powstał w roku 1295, w 1633 spłonął. Odbudowano go w 1665r. W roku 1852 stwierdzono, że ze względu na zły stan nadaje się do rozbiórki. Na budowę obecnego kościoła przeznaczono działkę przy rynku. Budowę rozpoczęto w 1864r., a zakończono rok później. Na uwagę zasługuje chrzcielnica z 1777r.

RATUSZ

Wzmianka o ratuszu pojawiła się po raz pierwszy w 1474 roku. Dzisiejsza budowla pochodząca z 1865 r. zastępuje spalony w 1853 r. okazały ratusz barokowy stojący wówczas na środku Rynku. Reprezentuje styl neoromański.

MURY OBRONNE

Po nadaniu praw miejskich w 1282 roku miasto otoczono murami obronnymi z Bramą Dolną i Górną. Zniszczyły je wojska antyhusyckie po zdobyciu Niemczy w 1434r. Od południa i wschodu mur jest podwójny, w 30% zachowany do dziś, między innymi fragment gardzieli bramnej ze strzelnicami dawnej Bramy Górnej oraz zrekonstruowana w 1936r. Brama Dolna z orłem trzymającym tarczę herbową miasta.

KRZYŻ POKUTNY

Stoi w południowej części miasta przy ul. Bolesława Chrobrego. Kronika podaje, iż w 1585 r. zatrudniony przy budowie zamku kamieniarz porwał się na swojego majstra z siekierą, gdyż ten przywiódł jego narzeczoną do zdrady. Pokutą za zabójstwo było wyciosanie kamiennego krzyża z piktogramem.