Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Dobre wieści z Letohradu. Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski  na otwarciu oranżerii i parku w Czechach. - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

W minionych tygodniach sporo wydarzyło się w kontaktach naszych miast partnerskich Niemczy i Letohradu.

Pomimo zakończenia prac przy rewitalizacji Baszty Miejskiej w Niemczy oraz placu przed Basztą projekt nadal trwa i jest intensywnie realizowany.

W czeskim Letohradzie zakończono właśnie w ramach wspólnego projektu Nimptsch nas łączy –  na prace przy rewitalizacji oranżerii oraz parku. Zgodnie z projektem czeską oranżerię i park ozdobiły miniatury zabytków Niemczy wykonane w kamieniu przez śp. Aleksandra Borodajkę.

W tygodniu poprzedzającym otwarcie oranżerii, rzeźby Baszty Miejskiej, Bramy Dolnej oraz kościoła św. Wojciecha zostały przetransportowane do Czech.

Uroczystość otwarcia w czwartek 25 maja okazała się wielkim  świętem w naszym partnerskim mieście. Niemczę reprezentowała na uroczystości delegacja na czele z Burmistrzem Jarosławem Węgłowskim. Nasz Burmistrz podczas uroczystości  wygłosił także przemówienie w języku polskim i czeskim.  W swoim wystąpieniu wspomniał:

„Mieszkańcy Niemczy w roku 2021 obchodzili wielką uroczystość oddania do użytku zrewitalizowanej Baszty Miejskiej, która od wojny nie była remontowana. Dzięki naszemu wspólnemu działaniu udało się przywrócić jej dawny blask.  W roku 2022 zrewitalizowaliśmy duży plac przed Basztą Miejską, który dwa tygodnie temu otrzymał nową nazwę. W obu wydarzeniach uczestniczył starosta Petr Fiala, był razem z nami, bo to był nasz wspólny sukces.

Dzisiaj świętujemy w Letohradzie rewitalizację Oranżerii w parku zamkowym, podziwiamy prace wykonane w ramach wspólnego projektu Nimptch nas łączy – Nimptsch nas sponuje.”

W końcowej części Burmistrz Jarosław Węgłowski zwrócił się do obecnych z życzeniami, które powiedział w języku czeskim.

Vážení přátelé,

bude mi potěšením přinést obyvatelům Němčí dobré zprávy z Letohradu. Určtě budeme navštěvovat vaši krásnou oranžerii a park. Upřímně vám gratuluji k úspěšné realizaci těchto projektů a přeji NÁM plodnou spolupráci, dobré nápady a úspěšné aktivity pro společné dědictví a zdárný rozvoj našich měst.

„Drodzy Przyjaciele,

z przyjemnością przekażę mieszkańcom Niemczy dobre wieści z Letohradu. Na pewno będziemy odwiedzać waszą piękną oranżerię i park. Serdecznie gratuluję udanej realizacji tych projektów i życzę nam owocnej współpracy, dobrych pomysłów i skutecznych działań na rzecz wspólnego dziedzictwa i pomyślnego rozwoju naszych miast”.

Relację z wydarzenia można zobaczyć na FB Gminy Niemcza

A poniżej zapraszamy do obejrzenia zdjęć: