Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza FINAŁ PRAC - na terenie kompleksu przy Baszcie Miejskiej w Niemczy - CORAZ BLIŻEJ - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

FINAŁ PRAC – na terenie kompleksu przy Baszcie Miejskiej w Niemczy – CORAZ BLIŻEJ

Coraz szybciej postępują prace na terenie przylegającym do Baszty Miejskiej w Niemczy. Finał prac jest już coraz bardziej widoczny.

W ostatnim czasie zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi wykonana została balustrada, na dwóch poziomach murów przy baszcie. Zgodnie też z zaleceniami konserwatora na szczytach murów pojawiły się czopy z czerwonego piaskowca. (Bliżej chodnika są to płyty oryginalne)

Przed murami zgodnie z projektem utwardzono plac i wykonano w stylu średniowiecznym plac zabaw, który obecnie jest wykańczany. Prowadzone są prace końcowe przy traktach pieszych wokół placu zabaw oraz jego ogrodzenie.

Dodatkowo w części przeznaczonej na plac targowy pojawiły się budki handlowe. Cieszy fakt, że budki także utrzymane są w stylu epoki i przypominają swoim wyglądem średniowieczne domki mieszkalne kryte gontem, takie jak istniały w grodzie Niemczy już w X wieku.

Na placu zainstalowano także stylowe  oświetlenie.

Bardzo ważnym etapem było piaskowanie murów. Proces piaskowania pozwolił na pozbycie się brudu z kamieni, wszelkich porastających je niepotrzebnych roślin, a co najważniejsze pozbycie się śladów dawnej działalności pseudoartystów paskudzących zabytkowe mury sprayem.

Poniżej na zdjęciach można zobaczyć jak jeszcze niedawno wyglądały mury, a jak prezentują się po obecnych pracach.

Już dziś można śmiało stwierdzić, że zarówno plac, jak i mury w całym kompleksie z Basztą Miejską staną się wizytówką naszego miasta.

Zwracamy się do wszystkich mieszkańców z apelem, by starali się zwracać uwagę, szczególnie młodzieży na ogromną wartość historyczną tego zabytku. By szanowana była wykonana praca, bardzo staranna wszystkich pracowników budowlanych oraz naszych władz i urzędników. Jesteśmy jako jedyni od bardzo, bardzo wielu lat, świadkami powrotu zabytku do jego świetności. Nie pozwólmy by w tym miejscu dochodziło do jakichkolwiek aktów dewastacji czy wandalizmu.   Cieszmy się faktem, który już bardzo, bardzo widać przed Basztą Miejską, że NASZA NIEMCZA PIĘKNIEJE!!!

Jednocześnie informujemy, że cały teren jest monitorowany

i jest pod stałą kontrolą Policji.

Poniżej zdjęcia z ostatnich prac.