Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Hello, Guten Tag, Bonjour, Dobrý Den… Dzień języków obcych w Skole Podstawowej w Niemczy - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Nauka w formie zabawy to najlepszy sposób na przyswajanie nowych informacji. Tak jest też
z językami obcymi i kulturą innych krajów. Dlatego już po raz trzeci uczniowie klas IV-VIII ze szkół podstawowych z terenu Gminy Niemcza, z Piławy Górnej i Łagiewnik, wzięli udział w konkursie „Dzień Języków Obcych”, który przy okazji świetnej zabawy był okazją do poznania nie tylko języka ale również regionalnych strojów, kultury, a także skosztowania wspaniałych potraw.

Niemczańska Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego zamieniła się w ostatni wtorek (06.06.2023 r.) w najszybciej działające biuro podróży. Dzięki uczniom z klas I-III, którzy wspaniale przystroili klasy i korytarze, nie trzeba było kupować biletów na podróż, bo w mgnieniu oka można się było przenieść z chłodnej Finlandii do gorących Włoch czy Grecji. Przechadzając się szkolnymi korytarzami towarzyszyli nam uczniowie przebrani w charakterystyczne dla danego kraju stroje.
Poza tym witali się w różnych europejskich językach, m.in. włoskim, francuskim czy hiszpańskim. Uczniowie zapraszali również do degustacji potraw regionalnych, które zostały przygotowane
z pomocą rodziców i wychowawców.

Najważniejsza jednak była sala gimnastyczna, na której uczniowie biorący udział w III Powiatowym Konkursie „Dzień Języków Obcych”, prezentowali stroje, tańce oraz przedstawiali najważniejsze postaci ze świata nauki, kultury i rozrywki oraz sportu z poszczególnych krajów. Z każdej grupy została też wyłoniona dwuosobowa drużyna, która wzięła udział w specjalnym teście z wiedzy o krajach Europy.

Występy oraz wiedzę młodzieży oceniało jury w składzie: Burmistrz Jarosław Węgłowski, Pani Dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Niemczy Danuta Wakulik oraz Pani Pedagog Iwona Borowska, którzy po dokonaniu oceny wszystkich występów i zebraniu wyników testu, wyłonili zwycięzców konkursu.

„Wszyscy byliście niesamowici. Ukłon z mojej strony za Waszą pracę i zaangażowanie w realizację tego wydarzenia. Przygotowaliście się rewelacyjnie.” – powiedział przed ogłoszeniem wyników Burmistrz Jarosław Węgłowski do uczniów. Później nastąpiło ogłoszenie wyników. Miejsce pierwsze uzyskując
tę samą liczbę punktów (168 pkt.), zajęli ex aequo uczniowie Szkoły Podstawowej z Piławy Górnej oraz klasy VI i VIIIa Szkoły Podstawowej w Niemczy. Miejsce drugie również uzyskując taką samą ilość punktów (164 pkt.) zajęli ex aequo uczniowie szkoły podstawowej z Łagiewnik oraz klasy IVb i VIIIbze Szkoły Podstawowej w Niemczy.

Konkurs został zorganizowany pod patronatem Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, a dzięki temu uczniowie, którzy zdobyli w nim I, II i III miejsca, dostaną odpowiednie adnotacje na świadectwach kończących szkołę, co z pewnością pomoże im w dalszej edukacji.

„Mam nadzieję, że stanie się tradycją, że te konkursy będą się tutaj u nas odbywać” – powiedziała na zakończenie Dyrektor Szkoły Podstawowej w Niemczy Pani Anna Kuźmińska.

Wydarzenie zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu projektu napisanego przez Stowarzyszenie „Najlepsi” działające przy Szkole Podstawowej w Niemczy oraz wsparciu Rady Rodziców.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: