Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza I Wakacyjny Rajd Rowerowy świetna przygoda i moc nowych wiadomości - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

I Wakacyjny Rajd Rowerowy świetna przygoda i moc nowych wiadomości

Nasz I Rajd Rowerowy okazał się dla wszystkich uczestników świetną przygodą i co ważne bardzo kształcącą formą spędzania czasu.

Uczestnicy rajdu pokonali ponad 18 km. W trakcie jazdy w Przerzeczynie – Zdroju oczekiwał już na grupę ksiądz kanonik Marian Chomiak, wraz z mieszkanką Przerzeczyna – Zdroju Bożeną Mirek autorką książki o słynnych epitafiach w kościele. Bożena Mirek w arcyciekawy sposób opowiedziała uczestnikom o ciekawostkach zabytku jakim jest kościół w Przerzeczynie – Zdroju.

Podczas dalszej trasy podziwiano stawy z łabędziami w Ligocie Małej, po czym  nasze dzieciaki musiały się zmierzyć z niełatwym podejściem na Grzybowiec. Tu po krótkim odpoczynku z platformy widokowej dzięki opiekunom – pasjonatom turystyki, dzieciaki zobaczyły takie szczyty jak Wielka Sowa, Kalenica, Śnieżnik, Chełmiec a nawet Pradziad w paśmie czeskim Jeseníky. Celem wycieczki było zachęcenie uczestników do poznania topografii terenu i zainteresowania się turystyką. Ok. godz. 14 uczestnicy rajdu dotarli do grodziska w Gilowie. Gdzie czekało na nich ognisko z kiełbaskami.

Po posiłku i odpoczynku odbyła się pogadanka z naszymi policjantami dotycząca m.in.:  zasad ruchu drogowego. W bardzo ciekawy sposób nasi policjanci rozmawiali z uczestnikami rajdu o odblaskach, światłach w rowerze, zasadach bezpiecznego jeżdżenia. Szereg ciekawych przykładów podali  uczestnikom asp. szt. Piotr Gros, sierż. szt. Daniel Piwowarczyk, st. asp. Łukasz Pogorzelski oraz posterunkowa Daria Markiel.

Po zakończeniu szkolenia cała grupa  pod opieką Policji wyruszyła w drogę powrotną do Niemczy.

Bardzo dziękujemy Leśniczemu Pawłowi Wężowi, który pomógł w przygotowaniu ogniska,

naszym policjantom za świetną lekcję bezpieczeństwa

oraz pracownikom NOK za kolejną wakacyjną

atrakcję z elementami edukacji.

Poniżej szczegółowy opis wyjazdu oprcowany przez dyrektora Tomasza Dudleja

Edukacyjny Rajd Rowerowy z NOK i Policją za nami.

Niemczański Ośrodek Kultury we współpracy z Policjantami z Posterunku Policji w Niemczy,
w ramach organizacji wypoczynku letniego dla dzieci z Gminy Niemcza, zaprosił najmłodszych mieszkańców do udziału w ciekawym wydarzeniu o charakterze sportowym, rekreacyjnym ale i edukacyjnym.

W 1. Edukacyjny Rajd Rowerowy po terenie Gminy Niemcza i nie tylko wybrało się ośmioro dzieciaków (siedmiu chłopców i jedna dziewczynka). Opiekunami byli Policjancie z Niemczańskiego Posterunku oraz Dyrektor Niemczańskiego Ośrodka Kultury i Pan Grzegorz Czarnecki z Przerzeczyna-Zdroju. Uczestnicy łącznie pokonali oni 18 kilometrów przejeżdżając trasę: Niemcza -> Nowa Wieś Niemczańska -> Przerzeczyn-Zdrój -> Ligota Mała -> Piława Górna (Góra Grzybowiec) -> Dolina Tatarska -> Niemcza.

Rajd nie byłby Edukacyjny gdyby nie ciekawe miejsca, które jego uczestnicy mieli okazję zobaczyć i poznać. Pierwszym przystankiem podczas rajdu był Kościół NMP Królowej Polski
w Przerzeczynie-Zdroju. Tutaj uczestnicy dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza mieli okazję poznać niesamowite historie związane z obiektem, dowiedzieć się sporo historycznych faktów oraz posłuchać dzwonów z wieży kościelnej.

Następny przystanek to Ligota Mała, a właściwie stawy rybne, które rozciągają się na trasie
od Przerzeczyna-Zdroju aż do wsi Ligota Mała. Tutaj dzieciaki miały okazję zobaczyć między innymi ptaki żyjące na brzegach stawów – między innymi łabędzie, a także podziwiać meandry rzeki Ślęzy, która przepływa tuż obok trasy, którą jechały.

Po kilku kilometrowym podjeździe z Ligoty Małej do Piławy Górnej uczestnikom rajdu udało się zdobyć szczyt góry Grzybowiec, na której ustawiona jest platforma widokowa. Tutaj opiekunowie sprawdzili wiedzę uczestników rajdu na temat topografii terenu, na którym mieszkają. Dzieci wykazały się świetną wiedzą na temat widzianych z punktu widokowego najwyższych szczytów Gór Sowich, Sudetów Wschodnich oraz Gór Wałbrzyskich. Jakie szczyty wymieniali najczęściej? Oczywiście Wielką Sowę oraz Kalenicę, ale widać było również Czeskiego Pradziada (najwyższy szczyt Czeskich Jeseników), Górę Borówkową, Śnieżnik, a od zachodu Chełmiec leżący
w granicach Wałbrzycha.

Po kilku kolejnych kilometrach uczestnicy rajdu dotarli do platformy widokowej przy Dolinie Tatarskiej skąd wspaniale widać panoramę Niemczy. Po krótkim odpoczynku rowerzyści zjechali do kilka metrów niżej na ognisko z kiełbaskami. Tutaj w trakcie dłuższego postoju dzieciaki miały okazję poznać bliżej Policjantów, którzy na co dzień pracują w Niemczańskim Posterunku Policji,
a także dowiedzieć się jakie zasady panują w ruchu drogowym oraz jak należy wyposażyć siebie
i swój rower aby bezpiecznie poruszać się po drogach.

Dzięki współpracy z Niemczańskim Posterunkiem Policji wszelkie przejazdy przez z skrzyżowania drogami publicznymi były zabezpieczone przez umundurowanych policjantów, a tam gdzie trzeba było przejechać wzdłuż dróg asfaltowych, konwój rowerzystów prowadził radiowóz z włączonymi sygnałami świetlnymi.

Podziękowania należą się również Leśniczemu Mariuszowi Ruminowi oraz Podleśniczemu Pawłowi Wężowi za pomoc w organizacji drewna na ognisko oraz zabezpieczenie ogniska.

Wszystkie dzieci wróciły z 1. Edukacyjnego Rajdu Rowerowego bardzo zmęczone ale szczęśliwe bogatsze o nową wiedzę i doświadczenia. Wszyscy uczestnicy jednogłośnie orzekli, że chętnie wybiorą się na kolejną taką wycieczkę. A Niemczański Ośrodek Kultury deklaruje, że już ją planuje.