Regionalny System Ostrzegania (RSO) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Roberta Woźnickiego
czwartek, 31 sierpnia 2017 05:52

Aplikacja mobilna Regionalny System Ostrzegania (RSO) – aplikacja powstała z inicjatywy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji we współpracy z Telewizją Polską S.A. Jest to innowacyjne rozwiązanie, mające na celu informowanie społeczeństwa o zagrożeniach, a także pełniące funkcję edukacyjną poprzez poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Aplikacja RSO pozwala na:
- Przegląd ostrzeżeń o sytuacjach nadzwyczajnych w całym kraju w następujących kategoriach: meteorologiczne, hydrologiczne, informacje drogowe, ogólne,
- Przegląd informacji o stanach wód na rzekach całej Polski,
- Dostęp do bazy wiedzy w postaci poradników postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Ostrzeżenia pochodzą z wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego, które otrzymują informacje o zagrożeniach m.in. IMGW-PIB czy GDDKiA.

Informacja na stronie DUW https://duw.pl/pl/urzad/regionalny-system-ostrz

Jak to działa

Komunikat tworzy wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego.

Ostrzeżenie pojawia się:

• na stronach internetowych urzędów wojewódzkich
  • w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB)
  • w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).
  • W komórce

Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Oprócz tego w części dla kierowców pojawiają się informacje drogowe.

Aplikacja telefoniczna zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

• Poradnik obywatela;
  • Alarmowanie i ostrzeganie;
  • Ewakuacja;
  • Pożary;
  • Powodzie i podtopienia;
  • Skażenia, epidemie, zatrucia;
  • Pogodowe zjawiska ekstremalne;
  • Terror;
  • Bezpieczny wypoczynek;
  • Upały;
  • Zagrożenia naturalne i techniczne.
Poprawiony: czwartek, 31 sierpnia 2017 06:07