Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza  KOMUNIKAT BURMISTRZA NIEMCZY JAROSŁAWA WĘGŁOWSKIEGO W SPRAWIE POMOCY DLA UKRAINY - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Gmina Niemcza włączyła się w działania wspierające uchodźców z Ukrainy.

Jak informuje Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski w związku ze złożoną w dniu 26 lutego 2022 deklaracją o współpracy z władzami Województwa Dolnośląskiego w zakresie wsparcia uchodźców z terenów objętych wojną w Ukrainie, Gmina Niemcza konsekwentnie prowadzi działania, do których się zobowiązała.

Od dnia 4 marca na teren Gminy Niemcza przywożeni są uchodźcy, którym Gmina Niemcza zobowiązała się zorganizować miejsca tymczasowego pobytu.

Pierwszej grupie z dnia 4 marca w ilości  43 osób zorganizowano pobyt w Niemczy, w obiekcie Fundacji Polskie Gniazdo. Dla drugiej grupy, która dotarła w dniu 8 marca, w ilości 62 osób zorganizowano pobyt w Hotelu Niemcza SPA.

Obie grupy zostały przywiezione transportem zorganizowanym przez Gminę Niemcza.

Mieszkający w obu placówkach obywatele Ukrainy mają zabezpieczone miejsca noclegowe oraz posiłki.

Wszystkie działania na rzecz uchodźców prowadzone są zgodnie z zapisami porozumienia Gminy Niemcza z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim (DUW).

Ponadto zgodnie z naszą umową z DUW:

– Utworzony został  w Klubie Senior + w Niemczy punkt zbiórki żywności długoterminowej, środków czystości oraz wszelkich artykułów higieny. Zbiórka jest prowadzona  w godzinach pracy OPS Niemcza tj. 7.00- 15.00.  Z tego punktu po zgłoszeniu przez osoby odpowiedzialne, potrzebne artykuły są przekazywane uchodźcom mieszkającym w obu lokalizacjach.

– Referat Organizacyjny i Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta i Gminy Niemcza, na potrzeby Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego zajmuje się ewidencjonowaniem  ilości uchodźców oraz zabezpieczeniem dla nich wszelkich niezbędnych formalności.

– Wszelkie działania na rzecz uchodźców są prowadzone przez Burmistrza Miasta i Gminy Niemcza oraz pracowników Urzędu  zgodnie z bieżącymi decyzjami przekazywanymi nam za pośrednictwem Wojewody Dolnośląskiego.

Ponieważ sytuacja jest dynamiczna będziemy na bieżąco informować o kolejnych działaniach.

Poniżej zdjęcia z przyjęcia i pobytu pierwszej grupy, w której  są mieszkańcy m.in. z Kijowa, Charkowa, Buczacza