Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Niemcza oddała hołd Powstańcom Warszawskim - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Niemcza oddała hołd Powstańcom Warszawskim

W 77. Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego w Niemczy punktualnie o godz. 17.00 zawyły syreny. Zgromadzeni ma Placu Flagowym mieszkańcy odśpiewali Hymn Polski. O losach powstania i jego znaczeniu dla naszego państwa mówił w swoim wystąpieniu Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski. Burmistrz wspomniał także o rozwijającej się tradycji świętowania 1 sierpnia w Niemczy: „Jako burmistrz zainicjowałem w Niemczy uroczyste obchody upamiętniające Powstanie Warszawskie. To już trzeci rok kiedy śpiewamy hymn i składamy kwiaty. Nasza uroczystość odbywa się i rozwija. W tym roku podobnie jak w Warszawie i wielu innych miastach Polski pod hasłem Polska Pamięta, na chwałę powstańcom śpiewane są już (Nie)zakazane piosenki. Także i my niemczanie oddajmy dziś hołd powstańcom, złóżmy kwiaty i śpiewajmy z całą Polską tak, by usłyszeli nas – wszyscy marzący o wolnej Polsce powstańcy. Bo Niemcza także o Was pamięta!!!”

Wiązanki pod pomnikiem Obrońców Grodu z roku 1017 złożyły delegacje reprezentujące:

Gminę Niemcza

Burmistrz Niemczy – Jarosław Węgłowski

Dziekan Dekanatu Piławy Górnej, Proboszcz Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Niemczy Ksiądz kanonik

Tadeusz Pita

Skarbnik Irena Grygorcewicz, Członkowie Wiesław Włudarczyk, Andrzej Kukuła

Niemczański Ośrodek Kultury

Dyrektor Jan Grynienko oraz Renata Kukuła

W dalszej części, godnie z zapowiedzią Burmistrza obecni mieszkańcy wraz z Zespołem Grodzianie zaśpiewali piosenki powstania Warszawskiego w tym: Deszcz, jesienny deszcz, Marsz Mokotowa, Pałacyk Michla, Warszawskie Dzieci.

Pomimo ulewnego deszczu spora grupa mieszkańców zgromadziła się na niemczańskim Rynku, śpiewali przechodnie, wszyscy otrzymali przygotowane przez NOK śpiewniki.

Burmistrz Jarosław Węgłowski dziękując obecnym szczególnie podziękowania skierował do Grodzian oraz Harcerzy 17 Drużyny Harcerskiej Polana w Niemczy.

oprac. Renata Kukuła zdjęcia R. Kukuła & L. Kruczek