Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Niewyobrażalne zmiany w Niemczy. Kolejne drogi w kapitalnym remoncie. - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Niewyobrażalne zmiany w Niemczy. Kolejne drogi w kapitalnym remoncie.

Nikt chyba z mieszkańców Niemczy nie wyobrażał sobie, że można w tak szybkim tempie zmieniać Niemczę na piękniejsze miasto. Przyzwyczailiśmy się do narzekania, że się  nie da, że nie ma pieniędzy. A tymczasem jak widać da się i można upiększać Niemczę. Burmistrz Jarosław Węgłowski pokazał już dzisiaj, że nie tylko, chce ale, że potrafi zdobywać fundusze i realizować kolejne ogromne inwestycje.

Tym razem jego celem stały się ulice: Królowej Jadwigi, Piastowska i Rynek w Niemczy. Postępy ubiegłotygodniowych prac pokazują jak bardzo zaniedbano w minionych latach tę piękną część naszego Rynku. Wjazd od strony północnej do zabytkowego miasta szpecił  od lat poszarpanym i wieczne klejonym asfaltem. I pewnie by tak było dalej. I nikt by już nie pomyślał, że może być inaczej. A tu proszę w jednym tygodniu można było pozbyć się szpetnego asfaltu. W tym samym tygodniu zobaczyliśmy nawierzchnię z okresu powojennego czyli kostkę na całej długości drogi.

Trzeba wiedzieć, że kształt ulicy Piastowskiej został zachowany przez wszystkie epoki od czasów średniowiecznych. Piastowska to tzw. Szykana czyli droga, która zakręca dwukrotnie pod kątem prostym. Ten kształt jeszcze ze średniowiecznego miasta miał na celu spowolnienie ataków uderzających na miasto sił nieprzyjacielskich. Ten kształt zachowano przez wszystkie późniejsze epoki i jest obecnie rzadkim zabytkiem.

Dlatego też obecne prace budowlane prowadzone są pod kontrolą konserwatora zabytków.  Po etapie sfrezowania asfaltu, w przyszłym tygodniu ruszają prace przy nawierzchni chodnika. Wszystkie prace przy remoncie powyższych dróg muszą być skorelowane  z ewentualnymi pracami dotyczącymi wodociągów, kanalizacji, sieci gazowniczej oraz telekomunikacyjnej. Jest więc to dość mocno skomplikowane zadanie. Należy pamiętać –  jak nam przekazał wykonawca prac Robert Jaszczykowski,  którego  Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe VIRO odpowiada za wykonanie zadania, – że wszystkie prace są prowadzone zgodnie z projektem i pod stałą kontrolą inspektora nadzoru oraz projektanta. Dodatkowo jak już wyżej zaznaczyliśmy nad całością prac czuwa konserwator zabytków.

Na efekt przebudowy będzie więc trzeba poczekać, jednak na pewno zmiany będą na lepsze i jak zapisano w uzasadnieniu inwestycji: przebudowa dróg ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz poprawę estetyki i zagospodarowania terenu zabytkowego miasta Niemcza.

Poniżej zdjęcia z pierwszych prac przy remoncie ulic Królowej Jadwigi, Piastowskiej i Rynku w Niemczy oraz link do pierwszej informacji o remoncie:

Piastowska piękna jak dawniej