Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Nowa Wieś Niemczańska w nowej odsłonie.  Świetlica wiejska dla sołectwa od Gminy Niemcza. - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Mieszkańców Sołectwa Nowa Wieś Niemczańska z pewnością ucieszyła wielka niespodzianka z ostatnich dni.  Do dnia 10 marca 2022 roku mieszkańcy nie posiadali świetlicy ani żadnego innego miejsca spotkań. Wszystkie działania odbywały się w pomieszczeniach prywatnych.

I właśnie 10 marca 2022 roku Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski podpisał akt notarialny na zakup przez Gminę Niemcza lokalu w budynku Nowa Wieś Niemczańska 24. Decyzją Burmistrza Gmina zakupiła lokal po sklepie ogólnospożywczym za kwotę 157 tys. zł.  Lokal jest  bardzo duży o powierzchni 100 m2,  składa się z kilku pomieszczeń.

Burmistrz Jarosław Węgłowski zdecydował, że zakupiony przez Gminę lokal zostanie przekazany dla społeczności sołectwa Nowa Wieś Niemczańska, na działalność świetlicy wiejskiej.

Tym samym mieszkańcy  Nowej Wsi Niemczańskiej będą mieli wreszcie wymarzoną świetlicę, centrum spotkań  oraz miejsce dla wspólnych przedsięwzięć, zajęć, warsztatów i wszelkich działań integracyjnych.

Sołectwo znane jest w naszej gminie z aktywności mieszkańców, pełnego pomysłów Koła Gospodyń Wiejskich – wystawiającego często podczas naszych niemczańskich wydarzeń produkty lokalne oraz pamiętne ozdoby dożynkowe, jak zakupiony jeszcze w 2012 roku przez dyrektora  NOK– wieniec (autorstwa  panów Sławomira i Tomasza  Rak oraz pań  Doroty Rak i Uli Wakulik)  i  ozdabiający trasę dożynek wojewódzkich w roku 2019.

Miejmy nadzieję, że ta historyczna dla Nowej Wsi Niemczańskiej decyzja Burmistrza przyczyni się do ożywienia i powrotu świetności wsi, która w przeszłości była bardzo popularnym miejscem odwiedzin mieszkańców Niemczy oraz turystów.

Nowa Wieś Niemczańska ciszy się bardzo ciekawą historią od XIII wieku kiedy wspaniale rozwijała się jako Nova Villa. Właścicielem wsi była słynna rodzina Lohensteinów. Wieś słynęła m.in. z hodowli merynosów.

W Nowej Wsi Niemczańskiej  urodził się Fritz von Oheimb założyciel, sławiącego dzisiaj naszą gminę, arboretum w Wojsławicach.

Dodajmy, że miejsce, w którym będzie mieściła się nowa świetlica w Nowej Wsi Niemczańskiej, ma bardzo prestiżowy charakter.

Obiekt zachował się w dobrym stanie. Jet to  piękny późnoklasycystyczny budynek z roku 1837, obecnie stanowiący ozdobę i niejako wizytówkę Nowej Wsi Niemczańskiej oraz Gminy Niemcza. W obiekcie od początku jego istnienia mieściła się gospoda Fliegnera, przez następne lata gościniec z ogrodem. Obiekt w XIX i XX w był miejscem niezwykle popularnym i odwiedzanym przez mieszkańców Niemczy oraz turystów.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pierwszych prac przedstawicieli sołectwa oraz z przeszłości obiektu: