Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Obchody Święta Niepodległości w Niemczy – część pierwsza Plac Flagowy - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Obchody Święta Niepodległości w Niemczy – część pierwsza Plac Flagowy

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Niemczy rozpoczęła Masza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym. Następnie uczestnicy oraz goście udali się w tradycyjnym przemarszu na Plac Flagowy.

Po powitaniu przez dyrektora Niemczańskiego Ośrodka Kultury Jana Grynienko przemówienie wygłosił Burmistrz Niemczy Jarosław Węglowski. Burmistrz nawiązał do stulecia obchodów Niepodległej, odbudowy polskich granic oraz obecnej sytuacji na naszej wschodniej granicy. Przemówienie zakończył apelem adekwatnym do bieżącej sytuacji w Polsce: „ Bądźmy razem i nie dzielmy się, bo jak przekazywali z pokolenia na pokolenie nasi przodkowie od najdawniejszych czasów,: niezgoda rujnuje a tylko zgoda buduje.

ŚwiętujMy więc razem naszą Niepodległą!!!”.

Po przemówieniu odbyło się tradycyjne składanie biało – czerwonych wiązanek, tym razem już nie tylko przy tablicy upamiętniającej zwycięską obronę Niemczy w roku 1017 ale też przy tablicy upamiętniającej bohatera Niepodległej i byłego mieszkańca Niemczy Rotmistrza Aleksandra Hrynkiewicza.

Wiązanki składały delegacje:

– Urząd Miasta i Gminy

– Burmistrz Miasta i Gminy Niemcza Jarosław Węgłowski

– Skarbnik Gminy Marta Żłobicka – Wnuk.

– Radę Miejską w Niemczy

• Wiesława Dominiarczyk

Ochotniczą Straż Pożarną w Niemczy

reprezentowali:

-Prezes Zarządu Miejsko – Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych i Członek Zarządu OSP Niemcza Józef Brzuszkiewicz

– Prezes Zarządu OSP Niemcza Roman Jarguz

Sołectwo Przerzeczyn – Zdrój

reprezentowała

– Sołtys Bogusława Mikulska – Płaneta

Towarzystwo Przyjaciół Budzanowa oraz Edukację Domową

reprezentowali

– Danuta i Edward Słobodzińscy oraz Mariola Słobodzińska – Kielar

Niemczański Ośrodek Kultury

reprezentowali

– Dyrektor Jan Grynienko

– Renata Kukuła

W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe Urzędu miasta i Gminy w Niemczy oraz Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Niemczy.

Wartę honorową oraz pomoc w obsłudze pełnili harcerze 17 Drużyny Harcerskiej Polana w Niemczy.

Podczas całodniowego Święta Niepodległości odbyły się także w godz. 12.30-18.00 prezentacja wystawy „Bohater Niepodległej Mieszkał w Gminie Niemcza” oraz o godz. 18.00 Koncert Pieśni Patriotycznej w NOK – szerzej w następnych relacjach.

Poniżej zdjęcia z uroczystości: