PAŁACE NIEMCZY PDF Drukuj Email
Wpisany przez .   
czwartek, 19 lutego 2009 10:47

Niemcza jest jedną z niewielu gmin na Dolnym Śląsku gdzie można podziwiać liczne zachowane tu zabytkowe obiekty pałacowe. O ile w wielu rejonach Polski i Dolnego Śląska po pałacach pozostały już często wspomnienia lub resztki gruzów na zachwaszczonych wzgórzach wsi czy małych miejscowości o tyle Niemcza jest wyjątkowym miejscem pełnym olśniewających pałaców. Wiele z nich to czynne obecnie, odrestaurowane i zadbane obiekty, niektóre jak Kielin działają czynnie udostępniając turystom bazę noclegową i ciekawą ofertę turystyczną.

ZAPRASZAMY WIĘC DO ODWIEDZENIA:

WILKÓW WIELKI
Jeden z nielicznych pałaców renesansowych na Dolnym Śląsku zachowany bez przebudowy. We współczesnej bryle pałacu zachowała się rycerska wieża mieszkalna pochodząca z przełomu XV i XVI wieku. Dwukondygnacyjny budynek dworski zwieńczony jest renesansowymi szczytami. Zachowały się kamienne obramienia okienne z tzw. Ornamentem okuciowym, kraty w oknach, obramienia drzwiowe i sklepienia w przyziemiu. Na drugiej kondygnacji budynku mieści się reprezentacyjna sala balowa z kominkiem. Na wschód od dworu mieści się folwark z najstarszym budynkiem z XVIII wieku, zachowała się także aleja lipowa w otaczającym pałac parku. Pałac w Wilkowie to jedna z niewielu rezydencji renesansowych na Dolnym Śląsku, która przetrwała zawieruchy wojenne. Obecnie można zwiedzać ten obiekt, klucze dostępne są u kierownika OHZ.

 

wilkw_copy foto4 foto3

KIETLIN
W połowie
XVI wieku powstał w dobrach należących do księcia legnicko - brzeskiego Jerzego II (1547-1586) w Kietlinie późnorenesansowy dwór i staw dworski ok. 1570 r. Jego herb widnieje na zwieńczeniu renesansowego portalu. Jednym z właścicieli zamku był słynny poeta śląski Daniel Casper von Lohenstein. Wśród detali architektonicznych można dostrzec tu herby rodów związanych z ziemią niemczańską: Leghornów, Seidlitzów, Brauchitzów, Prittwitzów, Kislingów. Dwór przebudowany został w latach 60-tych XVIII wieku. Z XVII wieku pochodzą sklepienia przyziemia, portal wejściowy. Z okresu barokowej przebudowy (1767) pochodzi wystrój fasady z podziałami pilastrowymi i zwieńczeniem z wazami. W duchu architektury XVIII wieku utrzymana jest dekoracja sztukateryjna Sali balowej na II kondygnacji. Obecnie pałac jest własnością prywatną. Właściciele oferują komfortowe miejsca noclegowe, możliwość wynajęcia sali balowej i bankietowej na rozmaite imprezy okolicznościowe, które można zorganizować we wnętrzach zabytkowego pałacu.

dscf0033 kietlin1 kietlin2 kietlin3 kietlin4


Kontakt: Pałac Kietlin
Kietlin 28 58-230 Niemcza
Tel. (074) 837 87 05 lub 0604 441 867

Oficialna strona

GOLA DZIERŻONIOWSKA
Zamek renesansowy zbudowany ok. 1580 roku przez Leonarda von Rohnau. Przebudowany w latach 1600- 1610 i następnie na początku XVIII wieku. Czworoboczna budowla z wewnętrznym dziedzińcem posiada w narożniku południowo – wschodnim wieżę. W fasadzie wschodniej znajdował się bogato zdobiony renesansowy portal z 1580 roku. Na elewacjach zachowała się dekoracja sgrafittowa. Obecnie zamek od 2003 roku jest własnością warszawskiej Fundacji Zamek w Goli, która prowadzi odbudowę zamku.

dscf0061 gola1 gola2 gola3 gola4 gola5 gola6 gola7 gola8

 

Oficialna strona
http://www.gola.pl/


GILÓW
We wschodniej części wsi na początku XIX wieku powstał pałac wiejski rodu Tchchirski. Elewacja frontowa nosi typowe cechy klasycyzmu (kolumnowy portyk). Na drugiej kondygnacji znajduje się wyjątkowa sala balowa na rzucie elipsy otoczona kopułą z latarnią oświetlającą to pomieszczenie naturalnym światłem. Wokół pałacu rozciąga się park. Wnętrza dzięki staraniom prywatnego własciciela odzyskują swój blask. Poniżej na zdjęciach bieżące postępy prac remontowych oraz makieta przedstawiająca dziewiętnastowieczny widok pałacu.

dscf0069 dscf0085 dscf0083 dscf0078 dscf0084 dscf0072_copy


PIOTRKÓWEK
Główny korpus obecnego budynku pochodzi z XVIIwieku o czym świadczy kamienna koleba w piwnicy i niektóre sklepienia parteru. Pałac przebudowany w XVIII wieku, a następnie w 1850 roku. Niezwykle efektowny jest portyk wsparty na żeliwnych kolumnach z widocznymi elementami neoklasycyzmu, neorenesansu i neogotyku. W XIX wieku pałac pokryto mansardowym dachem. Pałac zyskał też liczne cechy neobaroku- trójkątny szczyt i nowe podziały architektoniczne fasady. Obecnie jest własnością prywatną.

dscf0115 dscf0114 dscf0117

PRZERZECZYN
Pałac pochodzi z 1860 roku, zbudowany w stylu neorenesansowym. Otoczony jest parkiem z wieloma egzemplarzami rzadkich egzotycznych drzew jak czarna sosna, platany, magnolia drzewiasta. Obecnie w obiekcie mieszczą się biura OHZ. Zainteresowani mogą obejrzeć wnętrza obiektu z zadbaną salą narad oraz skorzystać z internetu w mieszczącym się tu Centrum Kształcenia utworzonego przez Gminę Niemcza w ramach projektu "Wioska internetowa - kształcenie na odległość na terenach wiejskich" z funduszy EFS.

dscf0144_copy dscf0150 dscf0151

STASIN
Budynek dawnego dworu powstał w połowie XVII wieku. Jako symetryczna budowla trzyskrzydłowa. Przebudowany w XVIII wieku przez rodzinę Prittwitz. Ozdobiony nad wejściem herbem dawnych właścicieli rodziny Beust. We wnętrzu widoczne są ślady barokowych dekoracji. Turystom polecamy spacer do Stasina ok.
100 m. w lewo, od drogi prowadzącej z Niemczy do Wojsławic.

dscf0121 dscf0118 dscf0119


Poprawiony: czwartek, 16 października 2014 12:51