Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Piastowska w remoncie – WYKONAWCA MUSI POCZEKAĆ - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Piastowska w remoncie – WYKONAWCA MUSI POCZEKAĆ

Dokładnie 14  grudnia 2021 roku podpisana została umowa z firmą PHU VIRO Robert Jaszczykowski na przebudowę dróg gminnych: ul. Piastowskiej, ul. Królowej Jadwigi i Rynku w Niemczy. Przebudowa polegająca na sfrezowaniu starej nawierzchni asfaltowej wystartowała 14 lutego 2022 roku. W szybkim tempie obejrzeliśmy przedwojenną kostkę i pewnie równie szybko zobaczylibyśmy nową kostkę i przygotowywalibyśmy się do świętowania z okazji zakończenia prac.

Ale niestety tak to nie działa.

Zgodnie z procedurami dopiero po zdjęciu starej nawierzchni do wykonawcy zgłaszają się kolejne służby.

I tak pierwsze uzgodnienia i zalecenia dotyczące prac przeprowadziła z wykonawcą konserwator zabytków. Na jej ocenę planowanych prac i dodatkowe zalecenia konserwatorskie trzeba było zaczekać. Następnie o przekazanie placu budowy wystąpiła energetyka. Na rozkopanym ternie rozpoczęła instalację nowej linii energetycznej wraz z przyłączami do budynków.

Kolejne służy, które weszły na plac budowy to  WIK. Rozpoczęły się prace przy budowie nowego wodociągu wzdłuż ulic z przyłączami do budynków.

Obecnie prace na placu budowy drogi prowadzi także firma JUMAR, która na zlecenie PGNiG instaluje nowy gazociąg z przyłączami do budynków.

Prace dla wszystkich kolejnych firm okazały się niełatwe z uwagi na fakt, że nieremontowane od lat drogi pokryte są pajęczyną  starych rur, kabli,  które także należało sklasyfikować  i uporządkować.

Jak się więc dowiadujemy jest szansa, że wykonawca Piastowskiej, królowej Jadwigi i drogi w Rynku otrzyma wejście na plac budowy i możliwość kontynuacji prac ok. polowy lipca tj. 15.07 2022. Oczywiście jeżeli wszyscy wykonawcy otrzymają pozytywne wyniki swoich inwestycji jak próby szczelności, gęstości itp.

Wyjaśniamy szczegółowo działania na powyższej inwestycji, ponieważ mieszkańcy Niemczy narzekający dotychczas na to, że w mieście nic się nie robi, nie ma żadnych remontów i napraw, obecnie narzekają, że rozpoczęta inwestycja utrudnia im funkcjonowanie. Dodatkowo twierdzą, że po rozpoczęciu inwestycji nastąpił jej przestój i że nic się nie działo przez jakiś czas.

Otóż właśnie działy się prace, o których pisaliśmy i które są nieodłącznie związane z każdą tego typu inwestycją drogową.

Należałoby się cieszyć, że po zakończeniu budowy nowej nawierzchni nie trzeba jej już będzie rozkopywać pod nowe przyłącza.

Obecnie na zdjęciach widać prace związane z nowym gazociągiem.

Czy termin zakończenia prac czyli ułożenie nawierzchni z kostki kamiennej 9/11 na jezdni i miejscach postojowych oraz zjazdach, ułożenie nawierzchni z kostki kamiennej 4/6 i płyt kamiennych na chodnikach, wykonanie konstrukcji schodów w ciągu chodnika wraz z kamiennymi elementami oporowymi, ułożenie nawierzchni schodów z płyt kamiennych, montaż balustrad przy schodach, montaż kompletnych stylizowanych słupów oświetleniowych wraz z oprawami LED opóźni się czy nie?

Jak nas poinformował wykonawca Robert Jaszczykowski – jeżeli plac budowy zostanie mu oddany do połowy lipca, to jest szansa, że planowany termin zakończenia prac na październik 2022, przesunie się najwyżej o miesiąc, czyli do listopada 2022.

Doceńmy więc ogrom podjętej inwestycji i cieszmy się nowymi instalacjami oraz zaplanowaną renowacją, która z pewnością okaże się wielką korzyścią dla miasta i jego mieszkańców.

Obecnie na zdjęciach widać stan inwestycji oraz  prace związane pracami przy ułożeniu nowego gazociągu.