Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Pierwsza lekcja historii o Powstaniu Styczniowym za nami - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Pierwsza lekcja historii o Powstaniu Styczniowym za nami

Z okazji 160 rocznicy Powstania Styczniowego w Niemczańskim Ośrodku Kultury odbyła się w dniu 27 stycznia 20 23 r. pierwsza lekcja historii.

Dzięki staraniom dyrektor Szkoły Podstawowej w Niemczy przygotowany został dowóz  uczniów, klas VII i VIII ze wszystkich szkół naszej Gminy. Z propozycji skorzystali uczniowie z Niemczy oraz Przerzeczyna – Zdroju.

Uczniów i nauczycieli przywitał  Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski, prezentując uczniom ideę spotkania oraz  znaczenie Powstania dla niepodległości Polski.

W dalszej części w formie rekapitulacji wydarzeń, od rozbiorów po do wybuchu Powstania oraz najważniejsze aspekty potrzebne do zrozumienia przyczyn i skutków zrywu narodowego, sprzed 160 lat, zaprezentowała pracownik Biura Promocji Informacji UMiG Niemcza Renata Kukuła. Po przedstawieniu prezentacji uczniowie obejrzeli fragmenty filmu historycznego, poświęconego  losom Powstania Styczniowego.

Do przygotowania całego spotkania wykorzystano materiały udostępnione przez Muzeum Historii Polski.

Serdecznie dziękujemy nauczycielom oraz uczniom za liczny udział i zainteresowanie przedstawioną tematyką.

Dziękujemy Marcinowi Włudarczykowi za pomoc w przygotowaniu fragmentów filmów do prezentacji.

Następna lekcja historii związana ze 160 rocznicą Powstania Styczniowego będzie dotyczyła mody patriotycznej w czasie powstania i po jego zakończeniu.