Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Pierwsze Dni Kasztelanii Niemczańskiej za nami! - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Pierwsze Dni Kasztelanii Niemczańskiej za nami!

W niedzielę 16 września, na niemczańskim Rynku miała miejsce wyjątkowa impreza. Po raz pierwszy w historii miasta zorganizowane zostały Dni Kasztelanii Niemczańskiej pt. "Kasztelania Niemczańska wita Niepodległą".

Jest to kontynuacja obchodów Milenium Wielkiej Obrony Niemczy z 2017 roku, w trakcie którego oficjalnie ogłoszono, że Niemcza będzie świętować swoje Dni pod szyldem Kasztelanii Niemczańskiej.

Obchody tego święta rozpoczęły się już z samego rana nad Stawem Zamkowym. Tam o 8 rano otwarte zostały coroczne Zawody Wędkarskie o Puchar Przewodniczącej Rady Miasta. Tegoroczna edycja zorganizowana została pod nazwą „Sto ryb na stulecie Niepodległości” w związku z tegorocznymi obchodami niepodległościowymi.

O 10.00 wokół Rynku otworzyły się kramy i stoiska Jarmarku Kasztelańskiego. O godzinie 11.00 w Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Niemczy odbyła się Msza Święta, a zaraz po nabożeństwie na Rynek wjechały Niemczańskie Orły – grupa motocyklistów na swoich maszynach. Później od godziny 14.00 na scenie ustawionej w centralnej części placu rynkowego trwały gminne prezentacje kulturalne. Prezentowały się szkoły, przedszkola, grupy taneczne oraz kulturalne z terenu Gminy Niemcza. Najmłodsi niemczanie mieli do dyspozycji lunapark oraz program grupy El Dorado.

Punktualnie o 16.00 rozpoczęło się widowisko teatralne pt. „Kasztelania Niemczańska wita Niepodległą”. Spektakl rozpoczął się od parady historycznej wokół Rynku. Następnie na deskach sceny zaprezentowali się mieszkańcy Gminy Niemcza w roli mieszczan Kasztelanii Niemczańskiej. Po spektaklu odsłonięto również tablicę pamiątkową upamiętniającą Józefa Piłsudskiego w 100 lecie Niepodległości Polski. Następnie w Sali widowiskowej Niemczańskiego Ośrodka Kultury otwarto wystawę eksponatów archeologicznych znalezionych na terenie Niemczy oraz zaprezentowano monumentalny obraz autorstwa Mirosława Zygadło i Wieńczysława Pyrzanowskiego pt. „Panorama Oblężonej Niemczy”.

Po odsłonięciu obrazu przyszedł czas na koncert pt. „Poloneza czas zacząć” w wykonaniu duetu ARTES DUO Andrzej i Małgorzata Janaszek. Był to koncert muzyki Ignacego Paderewskiego na klawisze i wiolonczelę. Na koniec oficjalnej części obchodów 100 lecia Niepodległości zaprezentowała się dęta orkiestra Marci Brassband z Wrocławia. Od godz. 19.00 rozpoczęła się zabawa przy muzyce rozrywkowej. Pierwszy zaprezentował się zespół Bolero Band. Po skocznej i głośnej muzyce przyszedł czas na wyjątkowy pokaz laserowy zatytułowany „Drogi do wolności Polski”. Dużą część pokazu poświęcono historii oblężenia Niemczy w 1017 roku.

Wieczorny koncert wykonał zespół Miraż, przy którym mieszkańcy mogli potańczyć i świetnie się bawić. Ukoronowaniem całego dnia był zapierający dech w piersiach pokaz sztucznych ogni. Organizatorem tego wydarzenia było Towarzystwo Miłosników Niemczy i Ziemi Niemczańskiej oraz Niemczański Ośrodek Kultury. Projekt został zrealizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2018 po hasłem: Niepodległa dla Wszystkich. Wydarzenie zostało współfinansowanie z Budżetu Gminy Niemcza, Towarzystwa Miłosników Niemczy i Ziemi Niemczańskiej, Powiatu Dzierzoniowskiego, Fundacji KGHM, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Niemczańskiego Ośrodka Kultury oraz sponsorów indywidualnych.