Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Przejechali 1600 km by wesprzeć Niemczę. Burmistrz Jarosław Węgłowski powitał delegację z Monteux we Francji - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

W obecnym tygodniu w Niemczy gości sześcioosobowa delegacja miasta partnerskiego Monteux we Francji. Członkowie Towarzystwa Partnerskiego z Monteux przemierzyli 1600 km w drodze do Niemczy, po to by wspomóc nas w  organizacji pobytu obywateli z Ukrainy.

W poniedziałek 16 maja delegację przywitał Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski. W spotkaniu wzięli udział także członkowie Stowarzyszenia  Niemcza Partnerstwo Miast oraz dyrektor OPS Agnieszka Musiała.

Prezes Towarzystwa z Monteux George Troesch przedstawił Burmistrzowi Niemczy Jarosławowi Węgłowskiemu działania jakie pojęli członkowie jego Towarzystwa we Francji. Należą do nich już dwa duże transporty darów jakie zawieźli bezpośrednio na Ukrainę zaraz po wybuchu wojny. Kiedy dowiedzieli się, że Niemcza przyjęła bardzo dużą ilość uchodźców wojennych, poprosili członków stowarzyszenia z Niemczy o informację w jaki sposób mogą pomóc.   Przekazane przez OPS informacje zostały przesłane przez członków Stowarzyszenia  Niemcza Partnerstwo Miast do Monteux.

Po rozwieszeniu plakatów w Monteux zorganizowano zbiórkę darów i tak do Niemczy dotarły dary zgodne z zapotrzebowaniem.

Po uroczystym przywitaniu wszyscy obecni wypakowali paczki z busa i przenieśli je do pomieszczeń Klubu Senior + w Niemczy.

Dodajmy, że bardzo serdeczną konwersację w języku francuskim tłumaczyła gościnnie członkini Stowarzyszenia  Niemcza Partnerstwo Miast Wanda Ostrowska, natomiast luźne rozmowy z członkami Towarzystwa z Monteux prowadził nasz burmistrz w języku angielskim.

Podczas tej zaledwie dwudniowej wizyty goście z Monteux, goszczeni w prywatnych domach członków Stowarzyszenia  Niemcza Partnerstwo Miast, obejrzeli Basztę Miejską po renowacji, makietę w Towarzystwie Miłośników Niemczy i Ziemi Niemczańskiej, zwiedzili zabytki Niemczy, prywatnie zaś członkowie Stowarzyszenia  Niemcza Partnerstwo Miast zorganizowali im wycieczkim.in.  do Kamieńca Ząbkowickiego, w Góry Sowie, do Wrocławia i w inne ciekawe miejsca Gminy Dzierżoniów.

W podziękowaniu za wsparcie, na zaplanowanej w Arboretum w Wojsławicach kolacji pożegnalnej, poczęstunek dla gości z Francji zafundował Burmistrza Niemczy Jarosław Węgłowski.

Bardzo dziękujemy naszym wspaniałym przyjaciołom z Francji za serce, zaangażowanie, za przygotowanie z własnej inicjatywy darów, które już w najbliższych dniach trafią do nowego punktu przygotowywanego przez Gminę Niemcza dla grupy uchodźców.

Przekazujemy również wielkie podziękowania wszystkim mieszkańcom Monteux, którzy wsparli całą akcję.

Życzymy szczęśliwego powrotu, do oddalonego od Niemczy 1600 km, pięknego Miasta Monteux.