Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Relacja z „Dni Miast Partnerskich” - 2 października na Rynku w Niemczy - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Relacja z „Dni Miast Partnerskich” – 2 października na Rynku w Niemczy

 

Dni Miast Partnerskich.

W dniu 2 października na Rynku w Niemczy oprócz części oficjalnej i części piknikowo-artystycznej miała miejsce finalizacja ze strony polskiej projektu „Dni Miast Partnerskich”. Projekt ten w swoim założeniu miał wspierać rozwój współpracy i współegzystencji pomiędzy instytucjami i mieszkańcami miast partnerskich Letohradu i Niemczy.

W ramach wydarzenia kultura zarówno kultura polska jak i czeska prezentowała się w trzech modułach:

1. Wspólne gotowanie i degustacja potraw narodowych.

Każda ze stron przygotowała po 150 porcji trzech najbardziej popularnych potraw w swoich regionach. Goście z Letohradu przygotowali: pikantne klopsiki z sosem pomidorowym i makaronem, czeskie bułeczki oraz knedle z sosem i pieczenią. Strona polska, reprezentowana przez Koła Gospodyń Wiejskich z Kietlina, Nowej Wsi Niemczańskiej, Gilowa i Goli Dzierżoniowskiej: bigos, jarski tatar oraz pierogi ruski. Dodatkowo Koło Gospodyń Wiejskich z Wilkowa Wielkiego wykonały paszteciki. Wszystkie powyższe porcje potraw zostały rozdane w ramach nieodpłatnej degustacji uczestnikom imprezy i zostały przez nich bardzo wysoko ocenione za walory smakowe oraz aranżację podania.

2. Wspólne malowanie.

W piątek wieczorem zawitała do Niemcza grupa artystów- malarzy z Letohradu. Od sobotniego poranka wraz z polską grupą malarzy przenosili na płótno najpiękniejsze zabytki Niemczy. W godzinach popołudniowych i wieczornych powstała pod okiem instruktora pleneru wystawa w Niemczańskim Ośrodku Kultury.

3. Występy lokalnych zespołów

Miały miejsce występy lokalnych zespołów muzycznych, tanecznych i wokalnych, artyści z Niemczy oraz z Letohradu: zespoły (Czechy) ZUŠ, Babylenky, Oktet girls + Swing Freinds, (Polska) Joanki i Grodzianie.

Dzięki wydarzeniu udało się poznać bliżej czeską kuchnię, przedstawienia malarskie i muzyczne. Spontaniczne reakcje na występy muzyczne są dowodem, że różnice kulturowe nie są duże. Bariera językowa nie była przeszkodą dla wspólnego przebywania, biesiadowania, tym samym do nawiązania nowych przyjaznych relacji. Wspólne zwiedzanie Niemczy z przewodnikiem nawiązującym do wspólnej historii obu Państw, wzmocniły obszar partnerstwa, zwiększyły wymianę doświadczeń i współpracę w działaniu. Kultura czeska niewątpliwie zachęca do częstszych odwiedzin naszych sąsiadów i rozwinięcia długotrwałych kontaktów przyjacielskich, także na poziomie prywatnym.