Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Rusza renowacja 222 schodów oraz ponad 680 m alejek w Parku Zamkowym w Niemczy. - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Rusza renowacja 222 schodów oraz ponad 680 m alejek w Parku Zamkowym w Niemczy.

Nikt się nie spodziewał, że po kilkudziesięciu latach zaniedbań nasz zachwaszczony i  dziko zarośnięty teren wokół Staw Zamkowego „przejrzy na oczy”.  Zapraszamy mieszkańców aby sami przeszli się do parku nad staw i sprawdzili  jak znikają chaszcze i wyłaniają się stare aleje parku. A najciekawsze, że już niebawem trzy stare aleje (ogółem 680 m długości) zamienią się w piękne promenady spacerowe. Dodatkowo rozsypujące się schody, po których strach jest obecnie chodzić, przejdą kapitalny remont, zyskają nawet zgodne z pierwotną architekturą drewniane balustrady. Wyremontowane zostaną dawne „schody do nieba” prowadzące nad staw – 90 stopni, schody z zejściem przy transformatorze – 95 stopni i schody w centrum między środkową i dolną aleją – 37 stopni.

Wszystko to za sprawą planów naszego Burmistrza Jarosława Węgłowskiego, który w czwartek 15.09.2022 r. podpisał kolejną  umowę na roboty budowlane w Parku Zamkowym.

Roboty budowlane będą polegały na remoncie schodów i odtworzeniu ścieżek usytuowanych w Parku Zamkowym w związku z realizacją II etapu zadania inwestycyjnego pn. „Rewitalizacja Parku Zamkowego im. Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich w Niemczy”. Realizacja zadania jest możliwa dzięki uzyskanej przez Burmistrza Miasta i Gminy Niemcza Jarosława Węgłowskiego  dotacji z budżetu państwa w kwocie 1 000.000,00 zł. Prace prowadzone będą przez firmę AS-BUD Adrian Szawara z Wawrzęcic. Wartość umowy z Wykonawcą wynosi 664 655,10 zł brutto. Zakres robót obejmuje remont trzech ciągów betonowych schodów usytuowanych na skarpach od strony rynku, rozebranie wzdłuż nich betonowych cokołów, montaż (odtworzenie) drewnianych balustrad oraz odtworzenie w obrębie skarp ścieżek i alei z naturalnego kruszywa obramowanych kostką kamienną i betonowymi obrzeżami.
Planowany termin realizacji zadania to 3 miesiące od dnia podpisania umowy.

Poniżej rysunek poglądowy obejmujący plan zagospodarowania terenu przedmiotowej inwestycji oraz obecny stan schodów i alei w parku: