Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Ruszył nabór wniosków do drugiej edycji konkursu „Dzieci Kapitana Nemo” organizowanego przez Fundację BGK - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Ruszył nabór wniosków do drugiej edycji konkursu „Dzieci Kapitana Nemo” organizowanego przez Fundację BGK

 

Ruszył nabór wniosków do drugiej edycji konkursu „Dzieci Kapitana Nemo” organizowanego przez Fundację BGK. Program przeznaczony jest m.in. dla szkół, bibliotek oraz domów kultury z gmin liczących poniżej 100 tys. mieszkańców. Można w nim uzyskać dofinansowanie w wysokości do 15 tys. zł na projekty edukacyjne dla młodzieży przypominające sylwetki nieznanych powszechnie polskich odkrywców, wynalazców i innych zasłużonych postaci historycznych.

„Dzieci Kapitana Nemo” to projekt historyczny dla dzieci i młodzieży od 10 do 18 lat, mający im przybliżać historie wybitnych ale nieznanych powszechnie Polaków żyjących w XIX lub XX wieku, którzy osiągnęli sukces naukowy, artystyczny czy biznesowy. Tytuł programu nawiązuje do postaci literackiej z powieści Juliusza Verne’a. Prawdopodobnym pierwowzorem bohatera występującego w powieściach „20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” oraz „Tajemnicza wyspa” był Adam Piotr Mierosławski. Ostatecznie jednak pod naciskiem wydawcy, który obawiał się o sprzedaż książek na rynku rosyjskim, Verne zmienił narodowość Kapitana Nemo z polskiej na hinduską.

Celem programu jest przypomnienie sylwetek Polaków, których osiągnięcia, odkrycia czy wynalazki zrewolucjonizowały myśl ludzką i zmieniły postrzeganie świata. Projekt nie powinien jednak dotyczyć postaci powszechnie znanych, przywódców politycznych, bojowników narodowowyzwoleńczych i dowódców wojskowych.

Projekt może być realizowany w formie warsztatów, lekcji tematycznych, wystaw, gier terenowych, miejskich, planszowych itp.

Przyznane w ramach programu dofinansowanie może być przeznaczone na: przygotowanie zajęć lub warsztatów, zakup materiałów edukacyjnych/dydaktycznych itp., koordynację projektu, koszty księgowości, wynajem sali. Nie jest wymagany wkład własny. Jeden wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek. Zgłaszany projekt powinien zostać zrealizowany w terminie od 1 września do 31 grudnia br. i trwać co najmniej miesiąc.

W konkursie mogą wziąć udział: fundacje, stowarzyszenia, publiczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, biblioteki publiczne oraz domy kultury z gmin liczących do 100 tys. mieszkańców.

Aby wziąć udział w konkursie należy złożyć wniosek poprzez formularz elektroniczny dostępny na stronie https://dotacje.fundacjabgk.pl/login. Termin składania wniosków upływa 10 maja 2021 r.

W programie wygra maksymalnie 30 najlepszych projektów, które zostaną dofinansowane każdy na kwotę do 15 tys. zł brutto. Wyniki naboru zostaną ogłoszone 24 czerwca 2021 r. do godz. 18:00.

Więcej informacji o konkursie, regulamin, FAQ oraz wzór wniosku są dostępne na stronie www.fundacja.bgk.pl w zakładce „Dzieci Kapitana Nemo”.