Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Skarby i tajemnice wokół nas - spotkanie z Joanną Lamparską - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Skarby i tajemnice wokół nas – spotkanie z Joanną Lamparską

W środę 9 lutego w Niemczańskim Ośrodku Kultury w ramach projektu ” Ślężanie” – Lokalna Grup Działania „Niemcza perłą historii – Ślęża koroną gór polskich” gościliśmy

Panią Joannę Lamparską polską pisarkę, dziennikarkę, regionalistkę, dokumentalistkę, autorkę książek oraz programów telewizyjnych i radiowych, podróżniczkę.

Tematem spotkania były „ Skarby i tajemnice wokół nas” opisane w najnowszej książce autorki :

„Ostatni świadek – historia strażników hitlerowskich skarbów”.

Autorka opowiadała o poniemieckich skarbach odkrytych przez Polaków którzy przybyli po wojnie na Dolny Śląsk, gdzie w domowych skrytkach, piwnicach znajdują porcelanę, biżuterię czy dzieła sztuki. Opowiada o dramatycznej historii zbrodni dokonanej dla złota i o tym do czego zdolny jest człowiek, który dla pieniędzy gotowy jest zrobić wszystko , nie ma żadnych zasad, skrupułów jest bezwzględny. Opowiada o rozmowach z dziećmi „strażników skarbów”, pokazuje podziemne obiekty i pałace.

Wszystkie opowiedziane historie, które trudno sobie wyobrazić i uwierzyć jak zapewnia autorka zdarzyły się naprawdę.

Po spotkaniu na pewno w każdym z nas pozostanie refleksja „Czym dla mnie jest skarb” czy będą to wspomnienia rodziców, dziadków, fotografie w rodzinnym albumie, rodowa porcelana , stare zegary i obrazy wiszące na ścianach, a może skarbem będzie to co jeszcze nie zostało odkryte, nieodnalezione…..

Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu.

Dziękujemy również dyrektorowi i pracownikom Niemczańskiego Ośrodka Kultury za przygotowanie i udostępnienie Sali Widowiskowej.