Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Stowarzyszeniem Niemcza – Partnerstwo Miast spotkało się w Baszcie Miejskiej w Niemczy. Wybrany został nowy Prezes Stowarzyszenia - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Stowarzyszenie Niemcza – Partnerstwo Miast spotkało się w miniony piątek w Baszcie Miejskiej po raz drugi. Celem spotkania był m.in.: wybór nowego prezesa Stowarzyszenia i pożegnanie po dwunastu latach pracy dotychczasowego prezesa Tadeusza Mateusiaka.

Po zakończeniu zebrania dla obecnych zagrał koncert na pianinie Vladislav 12 – latek a na gitarze zagrał i zaśpiewał Dima – 17- latek. Obaj chłopcy wraz z bratem ośmioletnim Maxem i rodzicami zostali zaproszeni przez członka stowarzyszenia Zdzisława Biernata. Przyjechali tu z Odessy podobnie jak wielu innych Ukraińców ratując się przed okrucieństwami wojny, a schronieniem stał się dla nich dom prywatny w Niemczy Państwa Biernatów.

Poniżej publikujemy tekst przemówienia skierowanego do obecnych przez  ustępującego prezesa Stowarzyszeniem Niemcza – Partnerstwo Miast Tadeusza Mateusiaka

oraz zdjęcia: części koncertowej spotkania, zdjęcie prezesów:

Tadeusza Mateusiaka oraz wybranego w dniu 1. 04.2022 na czteroletnią kadencję nowego prezesa Andrzeja Sitnika.

Drodzy Państwo,

12 lat kierowania przeze mnie Stowarzyszeniem Niemcza – Partnerstwo Miast, to kawałek historii. Niezależnie od tego, jak ta historia toczyła się, był to dla mnie czas wielu doświadczeń, wyzwań, ale też wielu przyjemności.

Dziś, chciałbym podziękować wszystkim Państwu za lata wspólnej pracy, za wzajemne, mile spędzone chwile, za otwarte serca i wasze  domy  w czasie przyjmowania naszych przyjaciół z Gladenbach i Monteux. Słowa podziękowania kieruję do Członków Zarządu Stowarzyszenia. Wyrażam wiele serdeczności za Państwa pracę, otwartość, niespotykaną kreatywność i pomysłowość w trakcie organizowania spotkań międzynarodowych. Zawsze wspominać będziemy pobyty w gościnnych  Wojsławicach, leśniczówce czy też w barze rybnym w Przerzeczynie. Nie zapomnimy smaków potraw przygotowywanych przez Państwa i później wspólnie degustowanych przy ogniskach.

Pamiętać będziemy o pomocy w organizowaniu imprez, udzielanej bezinteresownie przez Bibliotekę Miejsko Gminną, a także Niemczański Ośrodek Kultury.

Szczególne słowa podziękowania kieruję do kierownika i Zespołu „Joanki”, który na każde nasze życzenie uświetniał swoimi występami spotkania w kraju i za granicą.

Wszyscy Państwo razem i każdy z osobna przyczynialiście się do tego,

że zawsze i wszędzie godnie reprezentowaliśmy i promowaliśmy Niemczę i Ziemię Niemczańską. Zawiązaliśmy wiele serdecznych, stałych sympatii i przyjaźni.

I choć czasy zrobiły się bardzo trudne: covid, wojna w Ukrainie, to ja niezmiennie wierzę w ciągłość i istnienie Stowarzyszenia Niemcza – Partnerstwo Miast.

Bez względu na wszystko pamiętajmy, że „to, co najlepsze dopiero przed nami”.

Trudno dziś świętować, trudno wznosić pożegnalne toasty, gdy na naszych oczach , w tak drastyczny sposób zmienia się świat, gdy ze strachem i niedowierzaniem patrzymy co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Ale dziś poświętujemy inaczej, z refleksją.

Gościmy w Niemczy wielu mieszkańców Ukrainy. Jest wśród nich rodzina z pięknej Odessy z nad Morza Czarnego, goszczona przez członka naszego Stowarzyszenia, Pana Biernata.

Będziecie mogli Państwo podziwiać talent młodego, bo 12-letniego pianisty Włada Nakutnego, laureata konkursów pianistycznych w Ukrainie. Wład obecnie uczęszcza do Szkoły Podstawowej w Niemczy. Życzymy Mu wielu sukcesów w Polsce.

Państwu jeszcze raz dziękuję za wszystko. Wybranemu dziś nowemu Prezesowi i Zarządowi życzę wielu sukcesów i pomyślności w pracy na rzecz Stowarzyszenia Niemcza- Partnerstwo Miast.