Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Strzał w dziesiątkę czyli super nocna  atrakcja na ferie od Burmistrza dla dzieciaków z Gminy Niemcza - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Po udanej wycieczce do Doliny Tatarskiej w Gilowie dla dzieci z całej Gminy Niemcza w pierwszym tygodniu ferii zimowych, Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski osobiście zaplanował kolejną atrakcję. Tym razem w drugim tygodniu ferii zimowych ( 9.02.2022r.) ogłoszona została wycieczka na „Nocne zwiedzanie Twierdzy Kłodzko”.

Na nasze ogłoszenie o wyjeździe odpowiedziało bardzo dużo chętnych dzieci z Chwalęcina, Wilkowa Wielkiego, Goli Dzierżoniowskiej, Gilowa, Niemczy, Przerzeczyna – Zdroju oraz Podlesia. Pełny autobus dzieciaków wraz z opiekunami z Urzędu Miasta i Gminy w Niemczy oraz trójką rodziców dotarł o godzinie 17 do Kłodzka. Po drodze dzieciaki mogły posłuchać przewodnika opowiadającego o historii przemierzanej trasy czyli Szlaku Bursztynowym, o dziejach grodu Niemczy, Barda oraz historii budowy Twierdzy w Kłodzku.

Twierdzę zastaliśmy już w godzinach wieczornych w trakcie jej oblężenia przez wojska napoleońskie. Przywitali nas żołnierze armii pruskiej oraz markietanki z roku 1807. Przeniesiona w czasie 40 – osobowa  grupa z Niemczy musiała pomóc obrońcom twierdzy. Po pierwszym głośnym ostrzale nasi wycieczkowicze pomagali ratować rannych. Nie obeszło się bez amputacji rąk i nóg. Krew tryskała do wiadra w sali chirurgicznej. Stan rannych sprawdzała opiekunka z UMiG Sylwia Sarkany, rannych wnosili opiekunowie grupy Andrzej Kukuła i Paweł Sarkany. Następnie rozkaz dowódcy Twierdzy odczytała Sylwia Sarkany, zgodnie z którym cała grupa udała się przez kazamaty i ciemne labirynty podziemnych tuneli w poszukiwaniu prochu do zabezpieczenia arsenału. Dzieciaki pomimo ciemności panujących pod ziemią świetnie poradziły sobie szukając worków z prochem przy pomocy latarenek. A łatwo nie było gdyż co chwilę w podziemiach rozlegał się huk wystrzałów. Z zadymionych korytarzy ciągnących się na ponad 7 km udało się przedostać na dziedziniec między bastionami. Tu odbyła się musztra naszych wycieczkowiczów. Jak się okazało komendy wydawane przez pruskich żołnierzy nie były łatwe. Zwrot w prawo, czy w lewo okazał się  nie lada kłopotem. Na koniec przed wymarszem grupa z Niemczy usłyszała podziękowania za wsparcie w obronie oraz opowieść o zakończeniu działań wojennych i uratowaniu Twierdzy.

Dzieciaki oklaskami podziękowały za pełną przygód  i niespodzianek lekcję historii.

W autobusie czekała na wycieczkowiczów kolejna niespodzianka czyli słodycze od Burmistrza Jarosława Węgłowskiego.

Rozśpiewany autobus dotarł do naszej gminy późnym wieczorem. Dzieci podobnie jak przy wyjeździe tak też i w drodze powrotnej zostały dowiezione do miejscowości swojego zamieszkania, będąc od początku do końca wyprawy pod opieką przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy w Niemczy .

Cały wyjazd, opłaty za wstęp i transport zostały sfinansowane przez Burmistrza Niemczy oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Cieszy fakt, że z tej oferty skorzystała maksymalna, bo 40 osobowa grupa. Na pewno był to dobry pomysł na atrakcyjną i jednocześnie  bardzo edukacyjną formę spędzania czasu podczas ferii zimowych.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za dyscyplinę, dobre zachowanie, wesołe śpiewanie,

a Burmistrzowi Jarosławowi Węgłowskiemu za świetne pomysły na ferie i ich wzorową realizację.

Serdecznie  zapraszamy na zaplanowane już dziś wiosenne eskapady zarówno dla dzieciaków jak i dla dorosłych, o czym będziemy informowali na naszej stronie.

Poniżej zdjęcia z nocnego wyjazdu:

Link do relacji z wycieczki do Gilowa

www.um.niemcza.pl/swietny-pomysl-dobra-organizacja-moc-atrakcji-czyli-pierwsza-wycieczka-z-burmistrzem.html