Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Świetny pomysł, dobra organizacja, moc atrakcji czyli pierwsza WYCIECZKA Z BURMISTRZEM - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski już nas przyzwyczaił do własnych pomysłów i do realizacji zamierzonych przez siebie zadań. Tym razem pomysłem Burmistrza była organizacja wycieczki do Doliny Tatarskiej w Gilowie dla dzieci z całej Gminy Niemcza w pierwszym tygodniu ferii zimowych.

I udało się!!! Na wyjazd w piątek 4 lutego zgłosiły się dzieci z Przerzeczyna – Zdroju, Podlesia, Nowej  Wsi Niemczańskiej,  Wilkowa Wielkiego, Kietlina, Gilowa oraz Niemczy. Wśród dzieciaków w wieku 7- 15 lat najmłodszym uczestnikiem był 3 miesięczny Mikołaj z Niemczy.

Po dowiezieniu dzieciaków do Grodziska  dzieci zostały zaproszone do obejrzenia panoramy z wieży widokowej w Gilowie.

Następnie odbyło się uroczyste otwarcie imprezy i powitanie uczestników przez Burmistrza. Wszyscy otrzymali gorącą zupę pomidorową. W krótkiej prelekcji przedstawicielka Referatu Promocji  UMiG Niemcza Renata Kukuła opowiedziała uczestnikom o historii i wielkim znaczeniu grodu w Gilowie, w historii rodzącego się państwa piastowskiego.

Następnie taniec na rozgrzewkę i na  dobry początek przeprowadziły nasze harcerki z 17 Drużyny ZHP Polana w Niemczy. Rozgrzana 55 – osobowa  grupa, po wspólnym tańcu, wyruszyła, wcześniej przygotowaną i oznakowaną trasą, na spacer w poszukiwaniu  skarbu grodowego. Wszyscy uczestnicy mogli  podziwiać z tarasów widokowych piękną i dobrze widoczną w okresie zimowym dolinę Diabelskiego Potoku.

Marsz zakończył się na polanie przy Kamiennym Kręgu, gdzie nasi uczestnicy z wielkim mozołem i zaangażowaniem poszukiwali skarbu. Jak się okazało na środku placu pod powalonym dębem  zakopany był skarb. Szczęśliwcem, który go odnalazł był 10 – letni Franek Pietyra, uczeń Szkoły Podstawowej w Niemczy. Zgodnie  przesłaniem zapisanym w dokumencie dołączonym do skarbu, znalazca tylko dzieląc się ze swoimi towarzyszami skarbem, może zapewnić sobie szczęście. Tak się stało. Franek podzielił złote (czekoladowe) monety między wszystkich uczestników.

Po emocjach związanych ze skarbem odbył się Quiz wiedzy o grodzisku w Gilowie. Wszyscy uczestnicy otrzymywali słodkie nagrody ufundowane przez Burmistrza. W tym samym czasie rozpoczęło się pieczenie kiełbasek na ognisku. Po drugim już posiłku dzieciaki zostały zaproszone do udziału w ćwiczeniach sprawnościowych na celność, takich jakie ćwiczyły od IX wieku dzieci w gilowskim grodzie czyli strzelanie z łuku, rzuty włócznią, gra mieczami w serso, rzut do celu, uderzanie toporem w tarczę. Jak się okazało zainteresowanie było ogromne.

Na koniec dzieci zostały zaproszone na kolejny poczęstunek, którym były pieczone w ognisku ziemniaki z boczkiem. Dodatkowo oprócz słodyczy na deser zaserwowano dla wszystkich wspaniałą drożdżówkę. Były też napoje i gorąca herbatka  z sokiem malinowym.

Zapowiedziany na godz. 15.20 autobus nie odjechał na czas bo wszystkie dzieci po ostatnim posiłku nie chciały opuszczać placu i nadal ćwiczyły gry a szczególnie strzelanie z łuku, korzystały też ochoczo z atrakcji przygotowanych przez policjantów z Niemczy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły całe przedsięwzięcie: Policjantom, Nadleśnictwu Świdnica, Skarbnik Niemczy Marcie Żłobickiej – Wnuk, urzędnikom UMiG Niemcza, pracownikom NOK, nauczycielom SP Niemcza, prowadzącemu i organizatorowi zabaw Andrzejowi Kukule, a szczególnie Burmistrzowi Jarosławowi Węgłowskiemu, który nie tylko zaproponował organizację wycieczki ale też wraz z małżonką przygotował i przeprowadził kolejne prace przed, w trakcie i po zakończeniu całego wydarzenia. Burmistrz okazał się nie tylko świetnym organizatorem, opiekunem dzieci ale też szefem odpowiedzialnym od pierwszej do ostatniej chwili za całe przedsięwzięcie.

Serdecznie dziękujemy dzieciom za udział i już dzisiaj zapraszamy na kolejne atrakcje, które na czas ferii przygotowuje nasz Burmistrz.

Poniżej zdjęcia z wycieczki do Grodziska w Gilowie: