URZĄD MIASTA I GMINYNIEMCZA

 

Home / Aktualności / Bez kategorii

Autor:Publikacja: Renata Kukuła

Szkoła w Baszcie. Klasa VIII b poznaje historię Niemczy

 

W piątek 18 marca klasa VIII b ze Szkoły Podstawowej w Niemczy  z wychowawcą Iwoną Dobosz – Czyszczoń odwiedziła Basztę Miejską w Niemczy w ramach zajęć z historii lokalnej.

Młodzież miała okazję obejrzeć obecny etap renowacji terenu wokół Baszty, polegający na przygotowaniu fosy przed basteją.

Pracownica mieszczącego się w Baszcie Biura Promocji i Informacji Turystycznej Renata Kukuła podczas godzinnego spotkania opowiedziała m.in. o tym gdzie dawniej mieściła się Brama Górna miasta Niemcza, jak powstał zamek młodzieżowy – Jugendburg czyli obecny obiekt Baszty, w jaki celu i kiedy został zbudowany. Uczniowie  zainteresowali się również dziejami krzyża pokutnego w Niemczy, zamku i kościoła. Cieszy fakt, że uczniowie z Ukrainy również wzięli udział w rozmowie, wspominając o ciekawych wątkach  historii swojej ojczyzny.

W drugiej części spotkania uczniowie zapoznali się z nowszymi dziejami Niemczy, związanymi z pobytem na terenie naszej gminy, bohatera Niepodległej Rotmistrza Aleksandra Hrynkiewicza. Ta nowa historia mało jeszcze znana w świecie naukowym, wymaga szerokiej popularyzacji.

Miejmy nadzieję, że nasi młodzi mieszkańcy, podobnie jak starsi zafascynują się dziejami bohaterskiej Niemczy, jej wspaniałą przeszłością, zarówno tą najdawniejszą jak i współczesną. Być może  będą także  reklamować Niemczę jako miasto historyczne i jednocześnie miasto, które w błyskawicznym tempie rewitalizuje obiekty zabytkowe a także dba o  promocję lokalną.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców, grupy zorganizowane, zainteresowane dziejami baszty, grodu Niemczy, Rotmistrza Aleksandra Hrynkiewicza do odwiedzin, połączonych z krótką lekcją historii.

Kontakt dla zainteresowanych – tel. 887 078 688 lub 74 8376 265

 

 

Niezbędnik

W serwisie

Archiwum roczne

Najnowsze