Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Udane XXVI Dni Niemczy. Relacja cz.1 - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Udane XXVI Dni Niemczy. Relacja cz.1

Po długiej przerwie – jak powiedział podczas otwarcia Burmistrz Jarosław Wegłowski – udało się zorganizować XXVI Dni Niemczy. Otwierając wydarzenie,  Burmistrz przypomniał, że „w roku 2019 organizowaliśmy w Niemczy Dożynki Wojewódzkie, w roku 2020 niestety pandemia uniemożliwiła nam świętowanie, ale już 2021 roku udało się nam zorganizować piękne wydarzenie poświęcone Rotmistrzowi Hrynkiewiczowi na scenie wystąpił wówczas zespół Andree.

W tym roku świętujemy Dni Niemczy  z okazji 1005 rocznicy zwycięskiej obrony Grodu Niemczy. Cieszę się, że wystąpią nasi artyści ze szkoły i przedszkola oraz że zaszczycą nas liczne dobre zespoły oraz gwiazda zespół Bayer Full.  Zapraszam i życzę wspaniałych przeżyć i dobrej zabawy”

I życzenia się spełniły.

Całodoniowe występy estradowe prowadził dyrektor Niemczańskiego Ośrodka Kultury Tomasz Dudlej.

O godz 14.00  Gminne prezentacje Artystyczne otworzyło Przedszkole Zaczarowany Gród w Niemczy.

Przedszkole Publiczne w Niemczy przygotowało prezentację wokalno – muzyczną pod kierunkiem pań: Haliny Hohol i Beaty Machowskiej. Tańce, wiersz i piosenkę zaprezentowali artyści z grupy Motylki. Ambitny program dedykowany został Niemczy z okazji jubileuszu 1005 rocznicy zwycięskiej obrony grodu. Usłyszeliśmy piosenki: Orzeł Biały, Stary dąb, zobaczyliśmy także tańce ludowe.

Następnie  zaprezentowała się Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w  Niemczy.

Program artystyczny przygotowany został po kierunkiem pań: Małgorzaty Kuźniar, Alicji Łysiak, Józefy Kwiatkowskiej i Joanny Bagińskiej. Program z przesłaniem dla Polski i naszej małej ojczyzny nazwany został: W hołdzie Niemczy.

Wystąpiły dzieci z klas 1-3. Usłyszeliśmy następujące Piosenki: Tu wszędzie jest moja ojczyzna, Pięknie żyć, Straż nad Odrą,  Niepodległa.

Zobaczyliśmy także taniec Taniec : Poleczka

Dodajmy, że utwór Straż nad Odrą jest hymnem szkoły ale także całej historycznej Niemczy, który mamy nadzieję, że w roku 2025 zostanie zaśpiewany przez wszystkich niemczan z okazji 1000 – lecia koronacji Bolesława Chrobrego.

Warto tu zaznaczyć, że obie prezentacje zarówno Przedszkola jak i Szkoły, zostały pięknie i bardzo starannie przygotowane oraz znakomicie oddawały klimat wydarzenia jakim jest 1005 rocznica zwycięskiej obrony Niemczy.

Burmistrz Jarosław Węgłowski dziękował obu placówkom, wręczając słodki poczęstunek naszym rodzimym artystom.

Między występami zabawy i animacje dla dzieci prowadziła grupoa artystów KAMAYU ART.

O godz. 15.00 wysąpił znakomity zespół ze Świdnicy MAŻORETKI „PRIMA

Zespół mażoretek  powstał we wrześniu 2014 w Świdnicy. Od 1 września 2017 zespół przyjął nazwę „Prima” i działa przy Świdnickim Ośrodku Kultury. Świdnickie mażoretki „Prima” to zespół prezentujący różne choreografie z batonem (przemarsz, scena, solo, duo, trio, mini formacja) występuje na różnych imprezach, festiwalach, mistrzostwach lokalnych, ogólnokrajowych i zagranicznych.

Zespół działa obecnie w 4. grupach wiekowych:
seniorki, juniorki i kadetki oraz mini kadetki
i liczy łącznie około 70 dziewcząt.

Grupa koncertowa bierze udział w paradach, konkursach i przeglądach zespołów mażoretkowych. Dziewczęta z grupy „Prima” to brązowe medalistki Mistrzostw Mażoretek Polski Zachodniej roku 2016  i srebrne medalistki Mistrzostw Mażoretek Polski Zachodniej roku 2017. Największym sukcesem zespołu jest udział w październiku 2017 roku  w Międzynarodowym Festiwalu w Chinach.

Instruktorem zespołu jest Anna Trzeciak. Już po raz drugi w Niemczy. Pierwszy raz gościliśmy Panią Anię z zespołem mażoretek młodszych z Dzierżoniowa 4 czerwca podczas Dnia Dziecka.

Po występie podziękowania dla zespołu oraz kwiaty dla instruktorki Anny Trzeciak wręczył Burmistrz Niemczy.

O godz. 16.00 zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Poloneziaki”. Zespół działa w Spółdzielczym Centrum Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielawie, współprowadzony jest przez Stowarzyszeniem Poloneziaki- Tradycja i Współczesność. Celem zawiązania zespołu było pokazanie młodym osobom naszej rodzimej kultury i tradycji oraz nauczenie i przekazanie jej młodemu pokoleniu.  Pierwszym utworem jaki został przez Zespół opracowany był Polonez, stąd też wzięła się nazwa „Poloneziaki”. Założycielka zespołu Pani Bogumiła Derenowska była obecna podczas występu w Niemczy.
Obecnie zespół prowadzi Pani  Joanna Mogielnicki Kierownik Spółdzielczego Centrum Kultury w Bielawie i kierownik zespołu, od dziecka członkini zespołu i prywatnie córka założycielki zespołu Poloneziaki.

Za występ dziękował osobiście Burmistrz Jarosław Węgłowski.

Bardzo dziękujemy wszystkim wystawcom tegorocznych Dni Niemczy, w tym naszym Kołom Gospodyń Wiejskich oraz lokalnym producentom, których prezentujemy na zdjęciach.

Na zdjęciach także można zobaczyć bogatą ofertę atrakcji przygotowanych przez Niemczański Ośrodek Kultury dla  najmłodszych uczestników.

Poniżej relacja zdjęciowa z pierwszej części wydarzenia.