Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Udane XXVI Dni Niemczy. Relacja cz.2 - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Udane XXVI Dni Niemczy. Relacja cz.2

Druga część uroczystości o godz. 17.00 rozpoczęła się Jubileuszowym Orszakiem Historycznym Kasztelanii Niemczańskiej z okazji 1005 rocznicy zwycięskiej Obrony Niemczy.

W orszaku uczestniczyli: Orkiestra Brassband, Uczniowie Szkoły Podstawowej w Niemczy, sztandary historyczne nieśli: Patryk Tworek, Mikołaj Mandziej, Hanna Milak, Szymon Słobodziński, Hanna Gorczowska, Filip Gorczowski i Adrian Polański. W orszaku uczestniczli uczniowie klas  II i III SP Niemcza oraz przedszkolaki Przedszkola Publicznego w Niemczy ponadto  Urzędnicy Urzędu Miasta i Gminy w Niemczy,  Burmistrz Jarosław Węgłowski w roli Kasztelana i gilowianin Robert Polański w roli namiestnika króla Bolesława Chrobrego.

Orszak uświetnili motocykliści:  Niemczańskie Orły i Moto Smoki z Dzierżoniowa i Ziębicka Grupa Motocyklowa.

Stroje przygotowało niezastąpione Towarzystwo Miłośników Niemczy i Ziemi Niemczańskiej a scenariusz napisała Renata Kukuła – prezes Towarzystwa i pracownik Biura Promocji UMiG – Baszta Miejska w Niemczy.

Po odegraniu hejnału Niemczy przez orkiestrę Brassband, Kasztelan ogłosił wielkie święto jubileuszowe w Niemczy, natomiast namiestnik przekazał pochwały od króla za prace podejmowane na rzecz Niemczy, za piękny remont Baszty Miejskiej  i przekazał złote denary na budowę parku będącego kontynuacją prac Piastów w Niemczy.

Dostojnicy wręczyli także nagrody uczestnikom konkursu „Wakacje z Niemczą”

Protokół komisji konkursowej odczytał prowadzący Dyrektor NOK Tomasz Dudlej. Treść protokołu poniżej:

Konkurs fotograficzny WAKACJE Z NIEMCZĄ.

Zdjęcia do konkursu nadesłało dziesięć osób, zdjęcia zostały opublikowane na stronie Urzędu Miasta w Niemczy.

JURY w składzie:

1. Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski
  2. Skarbnik Gminy Marta Żłobicka – Wnuk
  3. Dyrektor Niemczańskiego Ośrodka Kultury – Tomasz Dudlej

przyznało następujące nagrody.

Wyróżnienie otrzymują

Olek Mielczarek

Maja Wasiuczyńska

Wiktor Łukianowski

Michalina Łomnicka

Natan Mroziński

Szymon Dłubak

Kalina Śmigasiewicz

3 miejsce – Adrian Polański

2 miejsce – Marysia Cisek

1 miejsce – Julia Pelc

Zdjęcia można było także oglądać na wystawie przy fontannie, na nowo wykonanym placu przed ratuszem.

Po zakończeniu orszaku koncert wykonała orkiestra, która jak zapowiedział dyrektor NOK  przybyła z grodu Wrocławia. Orkiestrę dętą Marcin Brassband tworzą profesjonalni muzycy grający polskie i światowe standardy muzyki rozrywkowej, marszowej, patriotycznej i religijnej.

W obecnym składzie i pod nową nazwą, Orkiestra dęta „Marcin Brassband” istnieje od 2014 roku. Jej założycielem jest Marcin Bujarski, muzyk grający na Tubie i Helikonie, a dyrygentem jest kapelmistrz Mirosław Marcisz.

Dodajmy, że wspaniała oprawa muzyczna niemczańskich obchodów Milenium oraz 100- lecia Niepodległości w Kasztelanii Niemczańskiej to zasługa tej orkiestry. Dlatego nie mogło ich zabraknąć podczas obchodów 1005 rocznicy obrony Niemczy Jako że jest to święto radosne, więc Brassband  zabrał publiczność takie właśnie klimaty taneczno – muzyczne.

Dziękując za występ Burmistrz przekazał członkom zespołu kubki pamiątkowe wydarzenia przygotowane przez UMIG Niemcza oraz NOK.

Bardzo dziękujemy młodzieży za zaangażoweanie i chęć uczestnictwa oraz pomocy w organizacji naszego przedsięwziecia.

Poniżej zdjęcia: