Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Zapraszamy na Stulecie Niepodległości w Niemczy - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Zapraszamy na Stulecie Niepodległości w Niemczy

Zapraszamy na uroczyste świętowanie stulecia niepodległości Polski w Niemczy, które zaplanowano na niedzielę 16 września 2018 roku.

Całodniowa impreza w klimacie radosnego świętowania, została przygotowana przez Towarzystwo Miłośników Niemczy i Ziemi Niemczańskiej oraz Niemczański Ośrodek Kultury. Tytuł imprezy: Kasztelania Niemczańska wita NIEPODLEGŁĄ, przywołuje czasy świetności i bohaterstwa Niemczy, która do połowy XIII wieku była kasztelanią i do tego czasu należała do państwa polskiego. Dzięki dofinansowaniu złożonych przez Towarzystwo wniosków (Powiat Dzierżoniowski, UMWD, Fundacja KGHM Polska Miedź, Niemczański Ośrodek Kultury), będziemy mogli obejrzeć kolejne widowisko historyczne z udziałem mieszkańców Gminy Niemcza oraz jej gości.

W tym roku Kasztelania powita twórców Niepodległej m.in. Marszałka Józefa Piłsudskiego z małżonką, Ignacego Jana Paderewskiego z małżonką, Romana Dmowskiego a także prezydenta USA W. Wilsona. Oprócz występu teatralnego Paderewski wirtuoz niepodległości wykona koncert fortepianowy: Poloneza czas zacząć. Widowisko historyczne połączone będzie z przemarszem paradnym wokół Rynku z udziałem orkiestry dętej z Wrocławia Marcin BRASSBAND (Dla uczestników parady serwowana będzie grochówka wojskowa). Nasz spektakl zakończy przejście do sali widowiskowej Niemczańskiego Ośrodka Kultury, gdzie artyści z ASP Warszawa Wieńczysław Pyrzanowski i Mirosław Zygadło dokonają odsłonięcia obrazu wielkości 8X3 m malowanego w Niemczy w ramach realizowanego przez Towarzystwo projektu. Obraz przedstawia wydarzenia dziejące się podczas oblężenia Niemczy w roku 1017. Jest to pierwszy w Polsce obraz przedstawiający wydarzenia wczesnego średniowiecza.

Dodatkowym działaniem w ramach projektu będzie promocja publikacji przygotowanej przez Towarzystwo z okazji 100 – lecia Niepodległej oraz 25-lecia działalności Towarzystwa, pod nazwą NIEMCZAŃSKI ALMANACH JUBILEUSZOWY cz.1 Od wielkiego grodu do małego miasta – czasy świetności i bohaterstwa Niemczy. Publikacja przeznaczona jest zarówno dla dorosłych jak i najmłodszych czytelników. W przystępny sposób opisane jest powstanie grodu Niemczy, jego obrona w roku 1017 oraz przekształcanie grodu w miasto. W drugiej części publikacji prezentowane są zdjęcia z działań miłośników Niemczy na rzecz upowszechnienia wiedzy o najdawniejszych dziejach bohaterskiego grodu.

Dodatkowe atrakcje przygotował NOK, a wśród nich m.in. Sto ryb na stulecie, czyli zawody wędkarskie, Niemczańskie Orły na stulecie, to tradycyjny, już VIIZlot Motocykli im. Franka Bondarczuka, pokaz laserowy: Drogi do wolności, wieczorny koncert zespołów do tańca w tym niemczańskiego zespołu MIRAŻ. Od godziny 14 będziemy mogli oglądać na scenie naszych lokalnych artystów. Do udziału zapraszamy młodzież, przedstawicieli szkół, przedszkola oraz środowisk twórczych Gminy Niemcza. Przewidziano także atrakcje dla dzieci. Całej imprezie będzie towarzyszył jarmark biało- czerwony. Serdecznie zapraszamy chętnych do wystawienia stoiska w tym dniu na niemczańskim Rynku.

Organizacją jarmarku i możliwościami ustawienia stoiska kieruje Karolina Polańska- kontakt tel. 697  735  975 oraz Krzysztof Libiszewski – kontakt tel. 725  648 915. Organizacją występów kieruje Renata Kukuła – kontakt tel. 887  078  688. Organizacją całej imprezy kieruje dyr NOK Andrzej Kukuła – kontakt tel. 602 34 09 88. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się w świętowanie stulecia niepodległości Polski w Niemczy w niedzielę 16 września 2018 roku. Za wsparcie finansowe planowanej imprezy dziękujemy władzom Gminy Niemcza, wszystkim partnerom projektu „Kasztelania Niemczańska wita NIEPODLEGŁĄ” oraz osobom prywatnym.

Tekst R. Kukuła

KASZTELANIA NIEMCZAŃSKA

W trakcie obchodów Tysiąclecia Obrony Niemczy w roku 2017, w spektaklu jubileuszowym „Niemcza 1017-2017”, Bolesław Chrobry ogłosił Niemczę Kasztelanią Niemczańską, a komes grodu mianowany został kasztelanem. Od tego czasu Niemczański Ośrodek Kultury oraz Towarzystwo Miłośników Niemczy i Ziemi Niemczańskiej starają się promować Kasztelanię Niemczańską poprzez liczne wydarzenia kulturalne. W tym celu powołano do życia w Ośrodku Kultury Teatr Kasztelanii Niemczańskiej, który w roku 2018 zadebiutował przedstawieniem „Miłość i Zazdrość” opowiadającym o budowie zamku w Niemczy. Towarzystwo Miłośników Niemczy poprzez kolejne projekty np. „Radosne Święto Niepodległości w Kasztelanii Niemczańskiej”, czy wreszcie „Kasztelania Niemczańska wita NIEPODLEGŁĄ” stara się upowszechnić wiedzę o czasach świetności Niemczy. Mamy nadzieję, że Kasztelania Niemczańska jest dobrym pomysłem na nową kreację naszego miasta jako miasta historycznego o znakomitej przeszłości. Może właśnie Kasztelania Niemczańska stanie się słowem kluczowym w kolejnych projektach oraz działaniach promujących Niemczę i jej dziedzictwo kulturowe.