Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Zmiany w Parku Zamkowym,  po dwóch dniach pracy i dodatkowo odnowione szlaki turystyki pieszej. - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Wystarczyły dwa dni solidnej pracy by na zapomnianym od dawna terenie naszego przyszłego Parku Zamkowego, nastąpiły widoczne ślady celowej i zaplanowanej działalności upiększającej. O samym upiększeniu nie możemy na chwilę obecną mówić gdyż prace są w trakcie. Jednak wyobraźnia podpowiada, że efekty będą znakomite.

Zakład Budowlany KRIBUD Ryszarda Zapały  ze Zwróconej rozpoczął prace  obejmujące m.in.: odtworzenie ścieżek z tłucznia kamiennego, wykonanie skweru ziemnego, odtworzenie boiska do piłki siatkowej.

W trzecim dniu pracy dowiedzieliśmy się od pracowników oraz kierownika budowy jak planowana jest budowa ścieżek w części wyznaczonej do obecnej renowacji. Jak widać na zdjęciach ze schodów (nazwanych Schodami do Nieba) prowadzącymi z terenu dawnego grodu obecnie miasta nad staw, będzie można dość nową ścieżką w kierunku przyszłego boiska do piłki siatkowej, do placu zabaw. Sieć ścieżek zaprowadzi nas w kierunku ulicy Przedszkolnej, nad Gumiński Potok czy do ścieżki rowerowej wokół stawu.

Co najważniejsze, budowane obecnie ścieżki, ze wszystkich kierunków doprowadzą nas do Serca Parku, które zostanie wyeksponowane na wprost pomostu stawowego, vis-à-vis  (czyli naprzeciwko) wjazdu od północy – od strony Wrocławia tj. ulicy Batalionów Chłopskich – do Niemczy. Serce Parku widoczne ze wszystkich jego stron zostanie urządzone w formie skweru z ławeczkami i stosowną roślinnością.

Przewidziane w tym etapie prace, budowlańcy zamierzają wykonać w ciągu trzech tygodni.

Pozostały zakres prac przy renowacji parku obejmujący m.in. budowę nowych Schodów do Nieba odbędzie się w czasie zgodnym z przeprowadzanymi procedurami budowlanymi.

Trudno w to uwierzyć ale na naszych oczach, dzięki pomysłom i konsekwentnej pracy tego, a nie innego, Burmistrza Jarosława Węgłowskiego, zmienia się historia naszego miasta. Już niebawem będziemy mogli w niej napisać nowy rozdział o tym jak powstawał Park Zamkowy w Niemczy.

Uroczystość nadania imienia została wstępnie zaplanowana na wrzesień 2022 roku.

ODNOWIONE SZLAKI TURYSTYCZNE

Warto wiedzieć, że przez teren parku przebiegają także dwa piesze szlaki turystyczne. Szlak żółty którym możemy udać się z Parku w stronę Podlesia, potem wieży widokowej na Ostrej Górze i tym samym szlakiem idąc w przeciwnym kierunku dojdziemy do Gilowa, Piławy Dolnej, Owiesna.

Szlak zielony zaprowadzi nas z Parku w kierunku Stasina, Strachowa, Żelowic, a idąc tym szlakiem w drugą stronę dojdziemy wzdłuż  DK 8 do Łagiewnik i Jordanowa. Oprócz prac przy rewitalizacji parku odbywa się jednocześnie renowacja szlaków turystycznych, którą na szlaku żółtym i zielonym w parku prowadzi pracownik zaprzyjaźnionego z Niemczą PTTK Strzelin Marcin Lucina.

Poniżej zdjęcia z obecnych prac oraz z przeszłości

i zaproszenie na spacer wokół Stawu Zamkowego, nową ścieżką rowerową,

tak aby obejrzeć postępy prac przy rewitalizacji Parku Zamkowego w Niemczy.