
Uchwałą Rady Miejskiej w Niemczy rok 2025 został ustanowiony Rokiem Króla Bolesława Chrobrego. Poniżej przedstawiamy treść uzasadnienia do uchwały.
UCHWAŁA NR XII/84/2025
RADY MIEJSKIEJ W NIEMCZY
z dnia 28 marca 2025 r.
w sprawie ustanowienia w Niemczy roku 2025 – Rokiem Króla Chrobrego
W UZASADNIENIU DO UCHWAŁY CZYTAMY:
W roku 2025 przypada tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. Niemcza będąca w państwie pierwszych Piastów jednym z najważniejszych grodów obronnych, zapisała się w historię panowania Bolesława Chrobrego, zwycięską obroną grodu w roku 1017. Obrona grodu Niemczy zakończyła trwającą piętnaście lat wojnę z Cesarstwem Niemieckim, rozstrzygając losy wojny na korzyść państwa polskiego.
Obroną grodu Niemczy dowodził Bolesław Chrobry. Uprzedzając atak na Niemczę oraz w trakcie trwania oblężenia Chrobry przeprowadził skuteczne akcje dywersyjne na terytorium wroga na pograniczu bawarsko-morawskim, dwukrotnie w Czechach, pod Białą Górą oraz na terenach położonych między Łabą a Muldą. W ten sposób znacznie osłabił morale sił cesarskich atakujących Niemczę. Równocześnie zadbał Chrobry o bezpieczeństwo grodu Niemczy, do którego wysyłał dwie odsiecze, doświadczonych w boju wojów z Głogowa. Podczas trzytygodniowego oblężenia, obrońcy Niemczy zasłużyli na pochwały niemieckiego kronikarza Thietmara, piszącego: Nigdy nie słyszałem o oblężonych, którzy by z większą od nich wytrwałością i bardziej przezorną zaradnością zabiegali o swoją obronę.
Oblężenie Niemczy zakończyło się katastrofą militarną dla cesarza, który ostatecznie wycofał się do Czech, w obawie przed zaatakowaniem jego wracających spod Niemczy wojsk przez Chrobrego. W wyniku porażki cesarz odstąpił od żądań złożenia hołdu przez polskiego władcę. Zwycięska obrona Niemczy pozwoliła Bolesławowi Chrobremu na zachowanie statusu samodzielnego, niezależnego władcy, który mógł podjąć starania o koronację, co też uczynił.
Nie ulega wątpliwości, że Niemcza jako gród obronny w państwie Bolesława Chrobrego była jednym z ważniejszych filarów, na których opierało się bezpieczeństwo państwa na granicy południowo- zachodniej. Czas panowania Bolesława Chrobrego to czas wielkiej dbałości o stan grodu Niemczy i umacniania jego wałów obronnych. W uznaniu wkładu w zwycięstwo w wojnie polsko-niemieckiej Niemcza otrzymała status grodu kasztelańskiego. Kasztelania Niemczańska obejmowała swoim zasięgiem Sobótkę, Strzelin, późniejsze Ząbkowice i Dzierżoniów.
Niemcza dzięki zwycięskiej obronie w roku 1017 została odnotowana w źródłach historycznych, dzięki czemu jako jeden z niewielu grodów państwa pierwszych Piastów, posiada pewną i niepodważalną historię z czasów wczesnego średniowiecza.
Dziedzictwem miasta lokowanego w XIII wieku na grodzie jest jego układ urbanistyczny, w którym mury miejskie zostały posadowione na miejscu kamiennych wałów grodu. Zabudowa miasta i liczne ślady w jego zabudowie, przywołują do dzisiaj czasy świetności grodu Niemczy i jego zwycięskiej obrony podczas panowania Bolesława Chrobrego.
W roku Tysiąclecia Koronacji Bolesława Chrobrego Niemcza pragnie uczcić pierwszego króla Polski i upamiętnić wielkie dziedzictwo jakie pozostawił miastu.