Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Bieg Tropem Wilczym w Niemczy odbył się 3 marca 2024 - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Bieg Tropem Wilczym w Niemczy odbył się 3 marca 2024

 

W niedzielę 3 marca w wielu miejscach całej Polski odbywały się Biegi Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Bieg Tropem Wilczym. Również w naszej gminie zorganizowaliśmy wraz z ośmioma drużynami Hufca ZHP Łagiewniki. W pomoc przy organizacji zaangażowali się również strażacy z OSP Niemcza oraz OSP Przerzeczyn – Zdrój, którzy zabezpieczyli całą trasę biegu, a także wystartowali w biegu. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Burmistrza Niemczy.

Łącznie udział w tegorocznym XII już biegu wzięło około 35 biegaczy, w przedziale wiekowym od 10 do 75 lat.

Start biegu został usytuowany na ulicy Bolesława Chrobrego przy Baszcie Miejskiej, gdzie poza uczestnikami zgromadziła się też spora grupa kibiców. Przed przekroczeniem linii startu wszyscy obecni odśpiewali Hymn państwowy oddając hołd żołnierzom walczącym z sowiecką agresją i narzucanemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Trasa przebiegała ulicami Niemczy – Bolesława Chrobrego, Słowiańską, Piastowską, Królowej Jadwigi przy murach miejskich, Rynek, Wiejską, Gumińską, oraz Batalionów Chłopskich. Metę zaplanowano w Parku im. Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, w którym na biegnących czekały okolicznościowe medale, a dla wszystkich obecnych poczęstunek przygotowany przez harcerzy.

Bieg Tropem Wilczym jest formą upamiętnienia a nie wyścigu na czas jednak z kronikarskiego obowiązku przedstawimy pierwszą trójkę na mecie. Jako pierwszy wbiegł na metę  Łukasz Rutana strażak OSP Niemcz, Zosia Basiów uczennica SP Niemcza jako druga i na trzeciej pozycji był sołtys Podlesia Piotr  Mielnik. Jedną z najmłodszych uczestniczek biegu była  6 – letnia Agatka Przednowek, natomiast najstarsi seniorzy biegu to Mirosław Bąbka i zamykający bieg Andrzej Kukuła.

Po zakończeniu biegu przyszedł czas na oficjalną część uroczystości przy pomniku Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, gdzie Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski wspomniał o historii święta, które zostało ustanowione pod nazwą: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Burmistrz mówił m.in.:

„Jesteśmy teraz w parku Zamkowym w Niemczy przy pomniku Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. To właśnie on w roku 2010 podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W uzasadnieniu dołączonym do projektu ustawy napisał, że ustanowienie święta jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…).
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.”

Burmistrz podziękował wszystkim uczestnikom, kibicom, współorganizatorom oraz niezawodnym jak zawsze strażakom OSP Niemcza i OSP Przerzeczyn – Zdrój.