Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Burmistrz pozyskał fundusze na rewitalizację Kościoła pw. Św. Wojciecha w Niemczy - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Burmistrz pozyskał fundusze na rewitalizację Kościoła pw. Św. Wojciecha w Niemczy

 

Rewitalizacja Kościoła pw. Św. Wojciecha na cmentarzu przy ulicy Gumińskiej w Niemczy – etap I.

W ramach drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w dniu 26 września br. ogłoszone zostały wyniki naboru wniosków. W tej edycji Gmina Niemcza również otrzyma dofinansowanie, a środki pozyskane przez Burmistrza Jarosława Węgłowskiego z II etapu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków wynosi 294 000,00 zł (98%).  na zadanie pn.

„Rewitalizacja Kościoła pw. Św. Wojciecha na cmentarzu przy ulicy Gumińskiej w Niemczy – etap I”.

Planowane prace obejmują m.in. uzupełnienie tynków i okładzin architektonicznych,

z uwzględnieniem charakterystycznej dla tego zabytku kolorystyki, odnowienie stolarki okiennej oraz renowację stolarki drzwiowej.

Przewidywany termin zakończenia inwestycji: 31.12.2025 r.

Kościół rzymskokatolicki pw. św. Wojciecha w Niemczy, powstał prawdopodobnie przed 1000 rokiem jako jeden z pierwszych na Śląsku. Obecna budowla, powstała po wojnach husyckich, pochodzi z 1612 roku. Przyznanie patronatu kościołowi łączyło się

z niemczańskimi kontaktami praskiego biskupa i męczennika Św. Wojciecha. Kościół cmentarny należący do parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Niemczy został wpisany do rejestru zabytków decyzją z dn. 14.11.2003 r. pod numerem 233/A/03.