Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Cyfrowa Gmina Niemcza - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Cyfrowa Gmina Niemcza

 

Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski w dniu 18 października 2021r. otrzymał symboliczny czek na kwotę 162 330,00 z przeznaczeniem na cyfryzację Gminy Niemcza. Wręczenie czeku odbyło się podczas uroczystego spotkania, w którym wzięli udział Michał Dworczyk – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ministrowie Janusz Cieszyński – sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM, Adam Andruszkiewicz – sekretarz stanu w KPRM, Wojciech Szajnar – dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa, poseł Marcin Gwóźdź, senator Aleksander Szwed oraz samorządowcy z subregionu wałbrzyskiego.

Cyfrowa Gmina” to projekt rządowy, w ramach którego Niemcza, podobnie jak 733 gminy z całej Polski mogą pozyskać ogółem ponad 178 mln. zł. W pierwszym naborze tego projektu wsparcie otrzyma 91 dolnośląskich gmin, wśród których jest Niemcza.

Celem programu jest wsparcie instytucji samorządowych, zwiększenie cyberbezpieczeństwa Gmin, ale też możliwość zakupu nowego sprzętu komputerowego, oprogramowania, sfinansowania szkoleń urzędników do pracy z nowoczesnymi technologiami. Program pozwoli także gminom na dofinansowanie jednostek podległych jak np. instytucji kultury czy szkół.

Jak podkreślają przedstawiciele Rządu, projekt jest łatwy do przeprowadzenia i rozliczenia. Finansowanie następuje w 100 procentach bez wkładu własnego, dodatkowo możliwe jest refinansowanie wydatków już poniesionych przez gminę od lutego 2020 roku, natomiast przelane na konto gmin fundusze mają być rozliczone do września 2023 roku.

Wysokość przyznanego dofinansowania dla poszczególnych gmin wyliczona została na podstawie algorytmu, w oparciu o liczbę mieszkańców i zamożność samorządu mierzonej w zależności od współczynnika dochodów podatkowych.