Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza DOŻYNKI W GILOWIE - relacja - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

DOŻYNKI W GILOWIE – relacja

 

W minioną sobotę w naszej gminie odbyły się dożynki w Gilowie i Podlesiu. W Gilowie dożynki  parafialno – sołeckie rozpoczęły się Maszą św. o godz. 15. Już w kościele wiele serdecznych słów do mieszkańców i gości skierował proboszcz parafii w Glowie ksiądz Grzegorz Jakuszewski. Piękną ceremonię Misterium Chleba rozpoczęli już w kościele Grodzianie reprezentujący Niemczański Ośrodek Kultury. Po Mszy uczestnicy przeszli w korowodzie dożynkowym, z wieńcem wykonanym przez mieszkankę Gilowa Zofię Rąpałę, na plac dożynkowy przy plebanii. Goście biorący udział w ceremonii dożynkowej to Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski  jako gospodarz Gminy Niemcza, Zastępca Wójta Gminy Dzierżoniów Jolanta Zarzeka reprezentująca sołectwa Dobrocin i Roztocznik należące do parafii w Gilowie, Członek Zarządu Powiatu Dzierżoniowskiego Wacław Dziendziel jako reprezentant Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie., sołtysi , zespoły ludowe oraz mieszkańcy i goście sołectw należących do Parafii w Gilowie. W misterium chleba kontynuowanym na scenie chleb dożynkowy gospodarzowi gminy Niemcza Jarosławowi Węgłowskiemu wręczyli starostowie dożynek – Paulina Dziedzic oraz Mateusz Kossakowski. Życzenia obecnym ze sceny składali burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski, Zastępca wójta Gminy Dzierżoniów Jolanta Zarzeka, Członek Zarządu Powiatu Dzierżoniowskiego Wacław Dziendziel, ksiądz Grzegorz Jakuszewski oraz sołtys Gilowa Paulina Dziedzic. Podzielenie chleba wśród gości wydarzenia zakończyło część oficjalną i zarazem najważniejszą w ceremoniale dożynkowym. W części biesiadnej na gości dożynek czekało moc atrakcji, wspaniałych stoisk, loteria fantów, punkt szczepień,  dla dzieci przejażdżki konikami, dmuchańce i wiele innych. Warto wu wymienić jedno z największych wydarzeń jakim był Rajd Traktorów. W trakcie  tej części dożynek do uczestników dołączyła Poseł RP Anna Zalewska oraz wicewojewoda Jarosław Kresa. W widowiskowych zawodach slalomu uczestniczyły, traktory, samochody strażackie, quady.  Organizatorzy przygotowali wspaniałe nagrody dla zwycięzców rajdu, pierwsze miejsce zajął, Łukasz Żyła, II Krzysztof Dziedzic, III Wojciech Śledziona, IV Łukasz Korczyński i V Błażej Piasecki. Podczas prowadzonej przez Mateusza Piątka zabawy na estradzie wystąpiło wielu artystów, zespołów, losowano fanty, przeprowadzane były licytacje, wylosowano zwyciężczynię loterii  dożynkowej, którą została Angelika Góral. Co ciekawe nagrodą główną w loterii był lot helikopterem.  Dożynkom towarzyszyła wystawa nowoczesnego sprzętu rolniczego. Jak nas poinformowała sołtys Gilowa Paulina Dziedzic umowy z konferansjerem oraz zespołami, na przeprowadzenie dożynek, podpisano już we wrześniu 2020 roku. Nad całością wydarzenia czuwała zawodowa ochrona.

Dożynki w Gilowie zorganizowane były nadzwyczaj profesjonalnie. Organizatorzy świetnie poradzili sobie z połączeniem tradycyjnych obrzędów dożynkowych, konkursów rolniczych z nowoczesną oprawą koncertową.

Warto tu zacytować słowa wypowiedziane podczas części oficjalnej przez burmistrza Niemczy Jarosława Węgłowskiego:

Nasi młodzi działacze sołectwa i stowarzyszenia przyzwyczajają nas do coraz to większych, wspanialszych wydarzeń w Gilowie, tak jak dzisiejsze dożynki. Pokazują, że pomimo trudności można wiele zdziałać dla dobra wspólnego, można zjednoczyć się i pracować całą społecznością, oczywiście pod czujnym okiem i przy mocnym wsparciu niezastąpionego proboszcza parafii księdza Grzegorza, któremu z tego miejsca serdecznie dziękuję za pracę na rzecz społeczności Gilowskiej i dzisiejszych dożynek.

Jako gospodarz Gminy Niemcza składam wielkie podziękowania i najwyższe wyrazy uznania, za trud pracy wszystkim którzy przyczynili się do dzisiejszego wydarzenia a są to: Rada Sołecka Gilowa, Pani Sołtys Gilowa, Rada Parafialna, Stowarzyszenie Legendarna Wieś Gilów, OSP Gilów, Szkoła z Baśni, koło Gospodyń Wiejskich , LKS Gilów, Sołectwo Dobrocin, Roztocznik oczywiście Sołectwo Gilów. Dziękuję wszystkim Mieszkańcom Byszowa, Dobrocina, Roztocznika, Małego Dobrocinka, Marianówka, Goli Dzierżoniowskiej, Gilowa. Podziękowania składam na ręce księdza Proboszcza, Pani Sołtys i jednocześnie Starościny Pauliny Dziedzic oraz Pana Starosty Mateusza Kossakowskiego.”

Cały dochód z dożynek zostanie dołączony do kolejnej już zbiórki funduszy na wykonanie elewacji kościoła parafialnego w Gilowie.

Poniżej zdjęcia :