Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza DOŻYNKI W PODLESIU - relacja - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

DOŻYNKI W PODLESIU – relacja

 

W  Gminie Niemcza w sobotę 28 sierpnia 2021 r. odbyły się dożynki wiejskie w Podlesiu oraz dożynki Parafialno – Sołeckie w Gilowie. Po zakończeniu ceremonii oficjalnej w Gilowie Zespół Grodzianie z Niemczańskiego Ośrodka Kultury został zawieziony transportem gminnym do Podlesia, gdzie o godz. 17.00 rozpoczęła się uroczystość poświęcenia chleba dożynkowego.  W ceremonii otwierającej dożynki czyli Misterium Chleba, uczestniczyli Grodzianie, starosta dożynek Krzysztof Mielnik, starościna Elżbieta Szczepańska, proboszcz parafii  Przerzeczyn – Zdrój ksiądz Marian Chomiak. Gospodarzem dożynek, któremu starostowie wręczyli dożynkowy chleb był sołtys Podlesia Piotr Mielnik. Po podziale chleba i występie zespołu Grodzianie, który zaprezentował piosenki żniwne oraz ludowe, rozpoczęła się część biesiadna z licznymi atrakcjami oraz bogatym bufetem i oczywiście tańcami przy muzyce zespołu R&M.

Przykry jest fakt,  że w Podlesiu nie był obecny gospodarz gminy Niemcza burmistrz Jarosław Węgłowski. Jego obecność w Podlesiu była możliwa, ponieważ w Gilowie część oficjalna dożynek była przed godziną siedemnastą  zakończona. Jednak jak nam przekazał burmistrz Jarosław Węgłowski na dożynki do Podlesia nie został zaproszony.  Zapytany przez nas sołtys Podlesia Piotr Mielnik potwierdził, że zaproszenia przez sołectwo Podlesie  do nikogo nie były wysyłane.

Miejmy nadzieję, że w przyszłości dożynki w tak malej gminie jak Niemcza nie będą organizowane przez sołectwa w tych samych terminach i że zgodnie z ceremoniałem i tradycją chleb będzie wręczany gospodarzowi gminy a gospodarzem gminy  jest burmistrz.

Dożynki zostały przygotowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy Wsi Podlesie i Ruszkowice Razem Możemy Więcej, Koło Gospodyń Wiejskich Podlesie – Ruszkowice oraz Sołectwo Podlesie.

Poniżej zdjęcia :