Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Poznaj historię Żołnierzy Wyklętych, którzy przyczynili się do opóźnienia kolejnych etapów utrwalania systemu komunistycznego. Zobacz jak stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Już 1 marca, przy murach miejskiej Baszty, specjalna projekcja filmów połączona z wystawą plakatów. - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Poznaj historię Żołnierzy Wyklętych, którzy przyczynili się do opóźnienia kolejnych etapów utrwalania systemu komunistycznego. Zobacz jak stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Już 1 marca, przy murach miejskiej Baszty, specjalna projekcja filmów połączona z wystawą plakatów.

 
Na mocy uchwały przygotowanej przez świętej pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a podpisanej w lutym 2011 przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego dzień 1. marca jest świętem państwowym poświęconym upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
Niemczanie co roku włączają się w obchody tego święta poprzez uczestnictwo w organizowanych przez Harcerzy zrzeszonych w 17. Drużynie Harcerskiej „Polana” z Niemczy, działającej przy Hufcu ZHP w Łagiewnikach biegach „Tropem Wilczym”. W tym roku, poza tradycyjnym biegiem, który odbędzie się w dniu 5 marca (https://facebook.com/events/s/niemcza-bieg-tropem-wilczym-20/893291675272157/), wszyscy mieszkańcy będą mieli okazję poznać sylwetki tych, o których w tym dniu powinniśmy pamiętać.
Niemczański Ośrodek Kultury przygotowuje specjalną, dostępną dla wszystkich projekcję filmów o każdym z dowódców konspiracyjnego, antysowieckiego podziemia, połączoną z wystawą plakatów, z których każdy będzie mógł dowiedzieć się czym zajmowali się Żołnierze Wyklęci i co było przyczyną ich prześladowań przez władze sowieckie. Filmy i wystawę będzie można obejrzeć na terenie murów Baszty Miejskiej w Niemczy w dniu 1 marca 2023 roku od godziny 10:00 do 18:00.
Zapraszamy do uczestnictwa w tym wydarzeniu i upamiętnienia tych, którzy przez całe swoje życie walczyli o wolną i niezawisłą Polskę.