Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Dziesiąty jubileuszowy, super udany Bieg Tropem Wilczym w Niemczy - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Dziesiąty jubileuszowy, super udany Bieg Tropem Wilczym w Niemczy

 

W niedzielę 6 marca w naszej Niemczy odbył się nadzwyczaj udany dziesiąty jubileuszowy Bieg Tropem Wilczym.

Duża ilość uczestników biegu spotkała się w na starcie w Rynku o godz. 15.00. W pierwszej części wydarzenia, uczestnicy uczcili  „Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wypadający 1 marca.

Dzień 1 marca został ustanowiony w 2011 r. świętem państwowym jako  Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Obecni odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, po czym złożyli pod tablicami upamiętniającymi, przy asyście harcerzy Hufca Łagiewniki,  biało – czerwone wiązanki kwiatów.

Delegacje podczas tegorocznego Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to:

– Burmistrz Miasta i Gminy Niemcza z Małżonką oraz Proboszcz Parafii w Niemczy, ks. kanonik Tadeusz Pita

– Przewodniczący Rady Miejskiej w Niemczy Andrzej Osipowicz oraz Wiceprzewodnicząca RM Wiesława Kajrys

-Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Niemczy Wioletta Kraczkowska

– Dyrektor Przedszkola Publicznego w Niemczy Marta Bagińska

– Prezes Zarządu Miejsko – Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych   i Członek Zarządu OSP Niemcza  Józef Brzuszkiewicz ,  Prezes Zarządu OSP Niemcza Roman Jarguz

– Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Niemczy Agnieszka Musiała

– Prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Niemczy Elżbieta Szymańska

– Dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Niemczy Danuta Wakulik

– Pracownik Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przerzeczynie – Zdroju Anna Kwiatkowska

– Prezes Koła Emerytów nr 2 w Niemczy Tadeusz Tecki oraz członkowie Edward Słobodziński i Ryszard Łuczak

– Dyrektor Niemczańskiego Ośrodka Kultury Jan Grynienko oraz pracownik Adam Kubiński

 

Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy pod kierunkiem prowadzącego wydarzenie harcmistrza Ryszarda Gacka, przygotowali się do startu X Biegu.

Przypomnijmy, że w 2013 r. grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym  Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Tak zaczęła się tradycja, która w całej Polsce podobnie jak w Niemczy, skupia coraz więcej zainteresowanych i podobnie jak w tym roku wywołuje wielki entuzjazm.

Nasi uczestnicy wystartowali w Rynku, po czym trasą przez nową ulicę Wiejską, następnie ulicami Gumińską, Przedszkolną, przez Park Zamkowy, ulicę Piastowską i Słowackiego dobiegli do Parku przy ulicy Słowackiego, gdzie organizatorzy przygotowali metę.

Bieg w tym roku liczył  1963 m, celem upamiętnienia SIERŻANTA JÓZEFA FRANCZAK PS. „LALEK”, który poległ z bronią w ręku w walce z obławą połączonych sił SB i ZOMO w dniu 21 października 1963 we wsi Majdan Kozic Górnych.

W Niemczy jako pierwszy dobiegł do mety Kacper Szydziak harcerz 17 DH Polana, ale zwycięzcami zgodnie z formułą Biegu byli wszyscy uczestnicy z najmłodszym niespełna 4 letnim Adasiem Kowalskim – Skorupskim i seniorem biegu Andrzejem Kukułą. Wszyscy otrzymali medale i prezenty upamiętniające bieg.

Dodatkowo dzięki wsparciu Burmistrza Niemczy Jarosława Węgłowskiego  wszyscy uczestnicy, organizatorzy oraz osoby towarzyszące imprezie spotkały się przy ognisku z kiełbaskami oraz baniaku znakomitej grochówki.

W imieniu organizatorów Biegu ZHP Hufiec Łagiewniki harcmistrz Ryszard Gacek podziękował Burmistrzowi Niemczy za wsparcie finansowe wydarzenia,  17 Drużynie Harcerskiej POLANA w Niemczy za pomoc w organizacji oraz wszystkim uczestnikom za udział i wspaniałą pełną entuzjazmu i zaangażowania postawę.

Nasz niemczański Bieg  stal się pięknym upamiętnieniem żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy w latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęli w liczbie prawie 9 tysięcy, na tych  polskich patriotach wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci .