Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Gilowskie palmy i Niedziela Palmowa w Gilowie - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Gilowskie palmy i Niedziela Palmowa w Gilowie

Tradycja przygotowań do Wielkanocy w Gilowie rozwija się z roku na rok. Dzięki dużemu zaangażowaniu społeczności lokalnej oraz proboszcza parafii Ks. Grzegorza Jakuszewskiego,  zwyczaje i obrzędowość stają się coraz bogatsze.

W tym roku, po raz pierwszy, Koło Gospodyń Wiejskich Gilowa i Goli Dzierżoniowskiej spotkało się w sali wiejskiej, aby wykonać palmę. No i warto było. Palma jak na pierwszy raz, udała się nadzwyczajnie i okazała się jedną z największych palm Niedzieli Palmowej w Gilowie. Koło Gospodyń wraz z panią sołtys po udanej pracy, wspólnie zasiadło do wcześniej przygotowanej kolacji.

Dodatkowo wykonano porządki w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Staraniem księdza Grzegorza Jakuszewskiego, ten obiekt dołączył, jako kościół pomocniczy, do kościoła parafialnego pw. św. Jadwigi i w nim także odbywają się nabożeństwa i uroczystości religijne.

Sama uroczystość Niedzieli Palmowej rozpoczęła się o 12.30 właśnie w kościele pomocniczym, gdzie nastąpiło poświęcenie palm. Następnie procesja udała się do kościoła parafialnego, gdzie uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Gilowie, podzieleni na role, odczytali mękę Pańską.

Na pochwałę zasługuje fakt, że prawie wszystkie palmy były własnoręcznie wykonane przez wszystkich uczestników Mszy św. A było co podziwiać, nie tylko największe palmy wykonane przez KGW Gilowa i Goli Dzierżoniowskiej oraz Biblioteki w Gilowie, ale też wielką ilość palm mieszkańców całego sołectwa.

Zdjęcia z prac nad palmą KGW i wspólnej kolacji oraz z Niedzieli Palmowej w Gilowie prezentujemy poniżej: