Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Grupy i zespoły z Gminy Niemcza w części patriotyczno – historycznej wydarzenia w dniu 2 października 2021r. - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Grupy i zespoły z Gminy Niemcza w części patriotyczno – historycznej wydarzenia w dniu 2 października 2021r.

 

Po zakończeniu koncertu Orkiestry Dętej rozpoczął się blok występów patriotyczno  – historycznych  upamiętniających Aleksandra Hrynkiewicza, ktory przygotowały grupy uczniów i zespoły z Gminy Niemcza. Od dawna nie mieliśmy okazji oglądać wszystkich artystów z naszych szkół na jednej scenie, w dodatku w tak bardzo starannych i dopracowanych inscenizacjach.

 

Blok prezentacji otworzy zespół, który nazwaliśmy reprezentacyjnym zespołem Niemczy znany od wielu lat czyli Joanki. Zespół taneczny Joanki działa przy Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Niemczy już od 25 lat. Zespół pod kierunkiem nauczycielki w-f i kierownika Zespołu Pani Joanny Bagińskiej przygotował widowisko muzyczno –  taneczne pt. „W hołdzie zwycięstwu”. Wystąpili uczniowie od klasy  V Szkoły Podstawowej do klasy VIII oraz nieco starsze Joanki w wieku studenckim. 

Najmłodsi artyści w Niemczy to oczywiście Przedszkolacy Przedszkola Publicznego „Zaczarowany gród”. Pod kierunkiem nauczycielek Przedszkola Pań Romualdy Kępskiej oraz Bogusławy Białas przygotowany został występ patriotyczny zatytułowany „bo polska to mój kraj”.

Już od dawna na naszej estradzie nie występowali uczniowie z Przerzeczyna – Zdroju z Niepublicznej  Szkoły Podstawowej prowadzonej przez Stowarzyszenie E-Żaczek. Nie mogło ich jednak zabraknąć na tak doniosłym wydarzeniu w Niemczy.  Uczniowie Szkoły z klas od IV do VII przygotowali występ wokalno – muzyczny pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego i muzyki Joanny Warlikowskiej – Wasiuczyńskiej pt. „ORZEŁ MOŻE”

W cyklu prezentacji patriotycznych placówek oświatowych Gminy Niemcza zaprezentowali się także uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Gilowie. Szkoła prowadzona jest przez Stowarzyszenie Szkoła z baśni. Uczniowie z klas III i VII, pod kierunkiem nauczycielki szkoły  Pani Bożeny Pogorzelskiej przygotowali program patriotyczny słowno – wokalny pt.”KOCHAM CIĘ POLSKO”

W cyklu prezentacji zespołów Gminy Niemcza wystąpili także nasi seniorzy czyli Zespół Śpiewaczy  Grodzianie. Zespół w przyszłym roku będzie obchodził jubileusz 15 lat działalności. Kierownikiem zespołu jest Andrzej Kukuła, instruktorem muzycznym Józef Król, solistki to Alicja Wintrowicz i Bożena Gikler. Teksty piosenek pisze członkini zespołu Zofia Kusowska.

Zespół przygotował piosenki, które towarzyszyły pokoleniu legionistów, beliniaków, ułanów, wojsk walczących z bolszewikami w roku 20, naszym partyzantom w wojnie obronnej, powstańcom warszawskim oraz wszystkim napiętnowanym przez rządy sowieckie w powojennej Polsce. Program pod tytułem :”Życie Rotmistrza w pieśni” dedykowany podobnie jak wszystkie wcześniejsze występy Rotmistrzowi Aleksandrowi Hrynkiewiczowi.   Te znane piosenki śpiewała z zespołem liczna publiczność.

W tej części występów można było także oglądać w sali widowiskowej Niemczańskiego Ośrodka Kultury  dzieła malarskie artystów, którzy wzięli udział w plenerze malarskim polsko czeskim.

Jednocześnie od godz. 15.00 można było obejrzeć ekspozycję nadzwyczajnych dokumentów, rękopisów, zdjęć, pamiątek n

a parterze nowo wyremontowanej Baszty Miejskiej. Ekspozycja była otwarta w godzinach. 15.00- 18.00 w sobotę i następnego dnia w niedzielę  3  października w godzinach 10.00- 14.00.

Ekspozycja cieszyła się wielką popularnością wśród zwiedzających. Dodajmy, że specjalnie na  wydarzenie Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski zainicjował wydanie dwóch pamiątkowych folderów okolicznościowych. Folder z życiorysem Aleksandra Hrynkiewicza ze szczególnym uwzględnieniem Jego pobytu w Gminie Niemcza oraz drugi folder  z opracowaniem dziejów Baszty Miejskiej. Oba foldery  były dostępne dla zwiedzających w Baszcie i są dostępne obecnie w UMiG Niemcza.

Jak widać na zdjęciach atrakcją całodniowych prezentacji był także sam konferansjer Mariusz Węgłowski znany z ról w serialu Policjanci oraz Święty.

Poniżej zdjęcia z występów: