Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Józefina i Napoleon w Arboretum Wojsławice w Niemczy. NOK współorganizatorem VII Święta Piwonii - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

W minioną niedzielę 4 czerwca, nasze niemczańskie Arboretum w Wojsławicach, stało się miejscem wyjątkowego wydarzenia z okazji VII Święta Piwonii. Do udziału w święcie monarchini wśród kwiatów czyli piwonii, zaproszona została wielka miłośniczka piwonii cesarzowa Józefina. Józefina przybyła wraz z mężem cesarzem Francuzów Napoleonem Bonaparte oraz dworzanami. Zaproszeni – niecodzienni – goście uczestniczyli w uroczystości otwarcia, a następnie przechadzali się alejami ogrodu wzbudzając zachwyt tysięcy przybyłych turystów. Z gośćmi z epoki spotkali się także uczestnicy spaceru naukowego, prowadzonego przez Dyrektora Arboretum Tomasza Dymnego. Od godziny 12.00 do godziny 16.00 artyści stali się jedną z największych i najbardziej zaskakujących atrakcji wydarzenia. Podziwiających i chętnych do robienia wspólnych zdjęć turystów, nie było końca.

W rolę cesarzowej Józefiny wcieliła się Martyna Wójcik, cesarza Napoleona – Mikołaj Wrzesiński – uczniowie klasy VIII a. W roli dworzan wystąpili: Zosia Basiów i Dawid Wakulik – uczniowie klasy VI szkoły Podstawowej w Niemczy.

Pomysł występu zrodził się podczas Święta Konstytucji 3 Maja w Niemczy.

Święto Konstytucji 3 Maja w Niemczy

Obecny podczas uroczystości dyrektor Arboretum Tomasz Dymny, wyraził zachwyt koncepcją przygotowanego wydarzenia i zaprosił Niemczański Ośrodek Kultury do współorganizacji VII Święta Piwonii oraz udziału artystów w strojach z epoki. Dyrektor zaprosił także rodziców uczniów do odwiedzenia ogrodu.

Wydarzenie stało się okazją do zaproszenia wszystkich obecnych gości Arboretum, do odwiedzenia piękniejącej dzięki nowym inwestycjom i renowacjom Niemczy – o czym podczas otwarcia mówiła – reprezentująca NOK Renata Kukuła. Cały pracowity ale nadzwyczaj udany pobyt  zakończył obiad dla artystów ufundowany przez Arboretum.

Bardzo serdeczne dziękujemy Dyrektorowi Tomaszowi Dymnemu za zaproszenie i wyrażamy nadzieję, że współpraca będzie nadal kontynuowana.

Dziękujemy także rodzicom uczniów za pomoc w organizacji wizyty w Arboretum.

Dziękujemy uczniom Szkoły Podstawowej w Niemczy

oraz pracownikom Niemczańskiego Ośrodka Kultury

za wykonanie wspaniałej pracy na rzecz promocji Niemczy.

Poniżej zdjęcia z wydarzenia: