Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Jubileusz 15-lecia zespołu Grodzianie oraz podziękowania dla organizacji pozarządowych Gminy Niemcza - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Jubileusz 15-lecia zespołu Grodzianie oraz podziękowania dla organizacji pozarządowych Gminy Niemcza

 

Poniżej relacja Dyrektora Niemczańskiego Ośrodka Kultury Tomasza Dudleja z wydarzenia, które odbyło się w sobotę 28 stycznia w sali widowiskowej NOK.

Grodzianie skończyli 15 lat!

 

Sobotni wieczór 28 stycznia 2023 roku był okazją do świętowania wspaniałego jubileuszu. Swoje urodziny obchodził niemczański Zespół Śpiewaczy Grodzianie. Były koncerty zespołów ludowych, podziękowania, gratulacje i kwiaty, nie mogło też zabraknąć wspomnień filmowych i tych przekazywanych słownie, a także tradycyjnych przyśpiewek przy biesiadnym stole.

Zespół Grodzianie powstał w kwietniu 2007 roku. Celem przyświecającym jego działalności
od samego początku było promowanie kultury ludowej poprzez prezentowanie pieśni patriotycznych, kolęd i pastorałek, piosenek ludowych, folklorystycznych, biesiadnych i innych, nawet nowości w aranżacji ludowej. W czasie swojej 15-letniej historii zespół występował na wielu scenach w całej Polsce – od Międzyzdrojów, przez Wrocław, aż do naszej małej Niemczy. W 2014 roku zajął II miejsce na Radiowej Liście Przebojów Ludowych Radia Wrocław, reprezentował Powiat Dzierżoniowski na VII Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska w Operze Wrocławskiej, gdzie otrzymał owacje na stojąco za występ solistki Alicji Wintrowicz, zdobył też Grand Prix na IV Festiwalu Pieśni Dziadowskiej w Świerzawie, oraz niezliczoną ilość wyróżnień, podziękowań, dyplomów i statuetek, które można oglądać na specjalnie przygotowanej
w Niemczańskim Ośrodku Kultury wystawie.

Aktualnie w skład zespołu wchodzi niewielu członków, ale przez lata jego szeregi zasilało ponad 20. wykonawców. Wśród obecnych członków zespołu są solistki: wspomniana wcześniej „Dusia”, czyli Pani Alicja Wintrowicz oraz Pani Bożena Gikler. Kierownikiem muzycznym jest Pan Józef Król, a zespół z powodzeniem i sukcesami prowadzi kierownik Andrzej Kukuła, który również występuje w wielu utworach solo. Zespół ma na swoim koncie wydaną płytę z nagranymi aż 20 utworami, a w swoim repertuarze posiada ponad 140 piosenek na każdą okazję.

Jubileusz był okazją do złożenia podziękowań za oprawę większości uroczystości i wydarzeń kulturalnych realizowanych w Gminie Niemcza, za pracę na rzecz szerzenia kultury ludowej wśród mieszkańców i promocję gminy, poprzez występy na scenach różnego rodzaju imprez ludowych na terenie całego dolnego śląska i poza jego granicami.

„Przyznam, że zespół Grodzianie jest zespołem na tyle wszechstronnym i tak mocno elastycznym, że czy to impreza rozrywkowa, czy wydarzenie patriotyczne, oni potrafią się dostosować do każdego repertuaru. Bez ich występów, nasze wydarzenia nie byłyby
tak barwne i tak ciekawe” – mówił ze sceny inicjator wydarzenia Burmistrz Jarosław Węgłowski.

W imprezie jubileuszowej wzięły udział zaprzyjaźnione z Grodzianami zespoły z okolicznych miejscowości – Górzanie z Piławy Górnej oraz Zespół Śpiewaczy Macieje z Ostroszowic, które zagrały dla jubilatów specjalnie przygotowane koncerty. „Nie spodziewaliśmy się
tak wspaniałego przyjęcia i jubileuszu” – mówili członkowie zaproszonych zespołów.

Wydarzenie nie odbyłoby się, gdyby nie wsparcie finansowe, jakim z sympatią obdarowany został Zespół Grodzianie. „Chcielibyśmy podziękować osobom i firmom, które wsparły Grodzian w organizacji ich dzisiejszego spotkania: Pani Prezes Banku Spółdzielczego
w Ząbkowicach Śląskich Elżbiecie Pieczonce, Panu Markowi Dymkowskiemu, właścicielowi firmy ELTUS i producentowi wspaniałych niemczańskich win, Państwu Elżbiecie i Alfredowi Cieleban z Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Zacisze” w Niemczy, Panu Waldemarowi Smętowi z Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej im. T. Kościuszki w Kietlinie, Panu Jarosławowi Bereźnickiemu, prezesowi OHZ Przerzeczyn-Zdrój, oraz Radnym Rady Miejskiej w Niemczy,”
– dodali gospodarze wydarzenia Burmistrz Jarosław Węgłowski i Kierownik Zespołu Andrzej Kukuła.

Osobne podziękowania otrzymała również publiczność zgromadzona w sali widowiskowej Niemczańskiego Ośrodka Kultury oraz zaproszeni goście, a także byli już członkowie Zespołu Grodzianie. Znalazło się również miejsce, aby uczcić minutą ciszy tych, którzy opuścili Zespół już na zawsze i odeszli na wieczny odpoczynek.

„Życzę Wam drodzy Grodzianie, byście mieli siłę do dalszej pracy w zespole, żeby wasze występy były doceniane przez coraz to nowych odbiorców. Dziękuję Wam za obecność, za to, że możemy na Was liczyć i mam nadzieję, że wszystkie dzisiejsze życzenia skierowane do Was po prostu się spełnią” – powiedział, wznosząc toast lampką szampana i zapraszając na kończący część oficjalną jubileuszu okolicznościowy tort – Burmistrz Jarosław Węgłowski.

Część biesiadna wydarzenia to już inna historia. Parafrazując klasyka – „co było w NOK-u, zostaje w NOK-u”.

 

Podziękowania Burmistrza Niemczy dla organizacji pozarządowych

 

Realizacja oddolnych inicjatyw i pomysłów, współpraca i pomoc w realizacji działań podejmowanych przez Burmistrza, integracja społeczeństwa, dbanie o wizerunek swoich miejscowości, a dzięki temu poprawa wizerunku całej Gminy Niemcza, a także wsparcie
w inwestycjach, to główne działania podejmowane przez organizacje pozarządowe działające
na terenie Gminy Niemcza.

 

Jest ich ponad 40. Działają na różnych płaszczyznach – od sportu, przez turystykę i produkt lokalny, aż po kulinaria i organizację wielkich wydarzeń plenerowych. Ich ciężka, najczęściej bezinteresowna praca jest doceniana przez włodarza naszej Gminy – Burmistrza Jarosława Węgłowskiego, co widać w rokrocznych zestawieniach ilości przekazywanych środków finansowych przeznaczonych na ich potrzeby.

 

W ciągu czterech lat urzędowania, kwota wsparcia wzrosła o ponad 107 000 zł – w 2018 roku wsparcie łącznie wynosiło 162 300 zł, rok później było to łącznie z dofinansowaniem zakupu nowego wozu bojowego dla OSP Przerzeczyn-Zdrój za kwotę 200 000 zł – 408 980 zł. W ubiegłym, 2022 roku, kwota przekazana organizacjom wynosiła już 228 400 zł, a na bieżący – 2023 rok, zaplanowano rekordowe jak na Gminę Niemcza wsparcie w wysokości 269 700 zł. Ponadto należy również wspomnieć o środkach pozyskanych na inwestycje w Gminie Niemcza, które pośrednio mają wpływ na działalność organizacji pozarządowych – łączna kwota przekazanych i pozyskanych środków zewnętrznych wyniosła już ponad 5 milionów złotych. Do największych dotychczas zrealizowanych inwestycji należy między innymi budowa nowej, niedawno oddanej do użytku strażnicy OSP
w Przerzeczynie-Zdroju, za kwotę około 1 200 000 zł. Zaplanowane działania na najbliższy czas
w oparciu o pozyskane środki zewnętrzne, to rozbudowa i remont remizy OSP w Gilowie za kwotę niespełna 600 000 zł oraz modernizacja stadionu miejskiego w Niemczy za około 1 110 000 zł.

 

Dodatkowym docenieniem tych najbardziej zaangażowanych i najprężniej działających organizacji, było wydarzenie zorganizowane z inicjatywy Burmistrza w dniu 28 stycznia 2023 roku
w Niemczańskim Ośrodku Kultury, podczas którego wręczył on specjalne podziękowania
oraz okolicznościowe statuetki. Odebrali je przedstawiciele z zaproszonych stowarzyszeń, fundacji, kół gospodyń wiejskich oraz między innymi ochotniczych straży pożarnych. Wśród wyróżnionych znaleźli się:

– Stowarzyszenie Przyjaciół Kietlina „Iskra”,

– Stowarzyszenie „Legendarna Wieś Gilów”,

– Towarzystwo Miłośników Niemczy i Ziemi Niemczańskiej,

– Fundacja „Polskie Gniazdo”,

– Stowarzyszenie e-Żaczek w Przerzeczynie-Zdroju,

– Stowarzyszenie Przyjaciół Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Gilowie „Szkoła z Baśni”,

– Drużyna Harcerska Hufca im. Synów Pułku,

– Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Najlepsi” w Niemczy,

– Klub Sportowy Niemczanka Niemcza,

– Ludowy Klub Sportowy w Gilowie,

– Ochotnicza Straż Pożarna w Przerzeczynie-Zdroju,

– Ochotnicza Straż Pożarna w Niemczy,

– Ochotnicza Straż Pożarna w Gilowie,

– Koło Łowieckie „Ponowa” w Niemczy,

– Koło w Niemczy Polskiego Związku Wędkarskiego,

– Koło w Niemczy Polskiego Związku Pszczelarskiego,

– Koło Gospodyń Wiejskich w Kietlinie,

– Koło Gospodyń Wiejskich w Gilowie,

– Koło Gospodyń Wiejskich w Wilkowie Wielkim,

– Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi Niemczańskiej.

 

„Państwa opinie, sugestie i wszelkie udzielane dobre rady, znacząco pomagają nam – w sposób odpowiedzialny i skuteczny, wykonywać nasze obowiązki i podejmować nieraz trudne decyzje” – mówił Burmistrz, wręczając podziękowania, podkreślając tym samym wartość pracy członków organizacji pozarządowych i więź łączącą sprawowany przez niego urząd z ich działalnością.

 

Dziękując za ich pracę wszystkim członkom i sympatykom organizacji pozarządowych, Burmistrz życzył im również powodzenia w realizacji podjętych przez nich przedsięwzięć i projektów, oraz deklarował pomoc ze strony zarówno swojej, jak i Urzędu Miasta i Gminy Niemcza, oraz wszystkich podległych jednostek organizacyjnych.

 

Poniżej fotorelacja z uroczystości.