Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza "Mała książka - wielki człowiek" - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

„Mała książka – wielki człowiek”

Informujemy, że nasza biblioteka w Niemczy zakwalifikowała się do udziału w projekcie " Mała Książka - Wielki Człowiek". Jest to projekt skierowany do 3-letnich dzieci oraz ich rodziców.

Od września 2018 roku podczas odwiedzin jednej z bibliotek biorących udział w akcji Mały Czytelnik otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą zawierającą książkę „Pierwsze wiersze dla…”, broszurę informacyjną dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” oraz Kartę Małego Czytelnika do zbierania bibliotecznych naklejek. Podczas kolejnej wizyty w bibliotece zakończonej wypożyczeniem przynajmniej jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę do Karty, a po uzyskaniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. Dziecko pozna ciekawe miejsce, jakim jest biblioteka, oraz zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Zalety projektu:

  • Dostępność – udział w projekcie dostępny jest dla wszystkich trzylatków, niezależnie od statusu materialnego ich rodziców.
  • Udział jest bezpłatny dla wszystkich grup beneficjentów, w tym bibliotek, rodziców i dzieci.
  • Korzystanie z bibliotek także jest bezpłatne.
  • Badania wykazują, że dzieci, które są wychowywane w środowisku, gdzie książka jest naturalnym elementem jego otoczenia, są bardziej pewne siebie, mają większy niż ich rówieśnicy zasób słownictwa, dobrze rozwiniętą wyobraźnię, a w przyszłości osiągają sukcesy i zarabiają więcej.
  • Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica / opiekuna, który nie tylko udziela głosu postaciom, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Zapraszamy rodziców z maluszkami do biblioteki.

Kampania realizowana przez Instytut Książki ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.