Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Narodowe Czytanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza w Niemczy - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w Niemczy

 

W tym roku już 3 września  ruszyła 11. Odsłona  Narodowego Czytania, Z tej okazji w Niemczy Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna oraz Biblioteka Szkoły Podstawowej w Niemczy zorganizowały w czwartek 8 września spotkanie poświęcone czytaniu Ballad i romansów Adama Mickiewicza w Baszcie Miejskiej.

Spotkanie rozpoczęła Dyrektor Biblioteki Danuta Wakulik, która odczytała przesłanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, zachęcające do czytania Ballad i romansów Adama Mickiewicza – zbioru poezji, wydanego w Wilnie 200 lat temu. Dzieło to zapoczątkowało polski romantyzm.

Pierwszy utwór Romantyczność, będący manifestem polskiego romantyzmu czytali Burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski, Pracownik Biura Promocji i Informacji UMiG Niemcza Renata Kukuła oraz starszy bibliotekarz biblioteki w Niemczy Ewa Olszewska. Następne utwory czytali uczniowie Szkoły Podstawowej w Niemczy, z klas VIII a i VIII b, zgodnie ze scenariuszem przygotowanym przez nauczyciela – bibliotekarza SP Niemcza – Jolantę Kurak.

Wszyscy obecni mogli poczuć atmosferę XIX wieku dzięki nie tylko czytanej poezji ale też dobranym do klimatu epoki i treści utworów,  strojom. Dla uczniów stroje przygotowała niemczańska Biblioteka.

Dziękując za akcję wszystkim uczestnikom spotkania Burmistrz Jarosław Węgłowski wyróżnił za wspaniałą recytację ucznia klasy VIII a Bartosza Pudłę. Wyraził też szacunek uczniom za elegancką postawę i godne prezentowanie się w ogólnopolskiej akcji.

Na koniec uczestnicy  bardzo romantycznego spotkania mogli upamiętnić swój udział stemplem okolicznościowej pieczęci, tegorocznej odsłony Narodowego Czytania  „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, oraz posilić się czekoladami ufundowanymi przez Bibliotekę w Niemczy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć: