Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Narodowe Święto Niepodległości w Niemczy - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Narodowe Święto Niepodległości w Niemczy

Dziękujemy i gratulujemy Pani Renacie Kukule pełniącej obowiązki dyrektora NOK i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.

Zgodnie z tradycją niemczanie bardzo pięknie uświetnili Narodowe Święto Niepodległości w dniu 11 listopada 2019 r. Niemcza w tym roku, wzięła udział  w akcji „Niepodległa do Hymnu”, o czym informowała ogólnopolska strona internetowa Niepodległa.  Po Mszy św., z udziałem zespołu śpiewaczego Grodzianie, odprawionej w intencji ojczyzny, wszyscy uczestnicy przeszli na Plac Flagowy. Tu przed ratuszem i pomnikiem obrońców Niemczy z roku 1017, w samo południe odśpiewano Narodowy Hymn Polski– Mazurka Dąbrowskiego, którego słowa napisał  Józef Wybicki. O bohaterstwie Polaków walczących o niepodległe państwo oraz pozostawionym nam przesłaniu jedności i zgodnej współpracy, mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Niemczy Jarosław Węgłowski. Wzruszający wiersz Władysława Bełzy pt. Katechizm polskiego dziecka recytowali przedszkolacy Przedszkola Publicznego w Niemczy Joanna Rutkowska, Kalinka Śmigasiewicz  oraz Filip Wróbel.  Koncert piosenek niepodległościowych wykonał wokalno –instrumentalny, harcerski zespół reprezentacyjny Chorągwi Dolnośląskiej – Liminis. Radosne pieśni niepodległościowe wspólnie z zespołem śpiewali wszyscy obecni na uroczystości. Tradycyjnie wiązanki kwiatów w hołdzie walczącym o Niepodległą złożyło dwadzieścia pięć delegacji: władze samorządowe, instytucje, środowiska i stowarzyszenia. Po zakończeniu części oficjalnej dzięki pięknej, słonecznej pogodzie uczestnicy wydarzenia pozostali na Placu Flagowym gdzie wspólnie z harcerskim zespołem Liminis, śpiewali pieśni niepodległościowe.

Uroczystość została przygotowana przez Niemczański Ośrodek Kultury: scenariusz i organizacja  Renata  Kukuła, nagłośnienie Wojciech Niemczykowski, zdjęcia  Iwona Kasztelan. W organizacji i obsłudze uroczystości po raz pierwszy uczestniczyli członkowie 17 Drużyny Harcerskiej Polana w Niemczy. Całość wydarzenia prowadzili: drużynowa podharcmistrzyni Julietta Wojciechowska i przyboczny młodzik Kacper Szydziak.

Dziękujemy serdecznie wszystkim obecnym za udział w Narodowym Święcie Niepodległości w Niemczy. Dziękujemy pocztom sztandarowym oraz delegacjom.

W tym roku w uroczystości 11 Listopada uczestniczyły następujące poczty sztandarowe:

1. Szkoła Podstawowa w Niemczy Chorąży sztandaru: Patryk Dąbrowski,  Michał Jarguz, Przyboczni: Krystyna Kajrys, Nikola Malinowska, Paulina Drabik, Julia Stępień.
  2. Koło Łowieckie „PONOWA” Chorąży sztandaru: Dariusz Siedlecki, Przyboczni; Krzysztof Kossakowski, Miłosz Klinger.
  3. 17 Drużyna Harcerska „Polana” w Niemczy Chorąży sztandaru: Szymon Szymański, Przyboczni: Wiktoria Kasprowicz, Emilia Borodajko, Karolina Włodarczyk.

Po raz pierwszy w uroczystościach obecny był – poświęcony w dniu 8 września bieżącego roku z okazji Dożynek Wojewódzko – diecezjalnych

1. Sztandar Gminy Niemcza Chorąży sztandaru: Tomasz Jara, Przyboczni :Monika Żygadło,  Joanna Szachniewicz.

Delegacje uczestniczące w uroczystości 11 Listopada:

1. Urząd Miasta i Gminy oraz Parafia w Niemczy
  2. Burmistrz Niemczy – Jarosław Węgłowski

2 Zastępca Burmistrza Niemczy  – Bożena Rynkowska

1. Proboszcz parafii ks. kanonik Tadeusz Pita

1. Rada Miejska w Niemczy
  2. Przewodnicząca Rady Paulina Dziedzic
  3. Wiceprzewodniczący Rady Andrzej Osipowicz
  4. Wiceprzewodnicząca Rady Wiesława Kajrys

1. Sołectwo Kietlin:

1. Sołtys, Członkini Stowarzyszenia Przyjaciół Kietlina  „ISKRA” – Danuta Drabik

1. Wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Kietlina „ISKRA”, członek Rady Sołeckiej wsi Kietlin – Ewa Ziemianek
  2. Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Kietlina „ISKRA”,  prezes Koła Gospodyń Wiejskich Kietlin i przewodnicząca Rady Sołeckiej wsi Kietlin – Agata Podgórni

1. Sołectwo Podlesie
  2. Sołtys i prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi Podlesie i Ruszkowice Razem Możemy Więcej –

Piotr Mielnik

2., Przewodnicząca Rady Sołeckiej, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich  Podlesie Ruszkowice, radna Rady Miejskiej – Edyta Mielnik

1. Milena i Amelia Mielnik

1. Sołectwo Gilów
  2. Sołtys, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Niemczy – Paulina Dziedzic
  3. Przewodnicząca Rady Sołeckiej – Marta Pinkosz – Dziedzic
  4. Prezes Stowarzyszenia Legandarna Wieś Gilów, Radny Rady Miejskiej –

Mateusz Kossakowski

1. Posterunek Policji w Niemczy
  2. Aspirant Łukasz Pogorzelski

2 Starszy Aspirant Piotr Gros

1. 7. Szkoła Podstawowa w Niemczy
  2. dyrektor  Szkoły  – Anna Kuźmińska
  3. Wicedyrektor  Szkoły Wioletta Kraczkowska
  4.   Uczennica – Magdalena Botuszan.

1. Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Przerzeczynie Zdroju
  2. Dyrektor Szkoły – Elżbieta Polaczyk
  3. Nauczyciel Szkoły – Magdalena Furtek – Rak

1. Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Gilowie