Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19

 

Rozpoczęcie procesu rejestracji powszechnych szczepień przeciwko COVID-19 planowane  jest na I kwartał 2021 r. Dokładny termin zależny jest jednak od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej.

Poszczególne jej etapy to:

  • Rejestracja — online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
  • Zgłoszenie do punktu szczepień — kwalifikacja przez lekarza.
  • Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
  • Powtórzenie procesu po upływie 21 dni — bez konieczności ponownej rejestracji.

Szczepienia będą realizowane w placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, w innych stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej), mobilnych zespołach szczepiących oraz centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych (dot. dużych miast i aglomeracji).

Proces szczepień będzie oparty o zaproszenie (dokument e-skierowania) ważne 60 dni od dnia wystawienia. Będą one generowane automatycznie w systemie PI w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych, itd.). Ponadto, lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL czy dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).

Proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji, integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. W celu umówienia wizyty, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej infolinii, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień. Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało posiadania nr e-skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych (system e-Rejestracji będzie zintegrowany z systemem PI, co umożliwi automatyczną weryfikację  ważności e-skierowania). Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. Należy pamiętać, że w pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych, jak personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.

Więcej informacji na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/narodowy-program-szczepien-przeciw-covid-19