Nasza bramka reklamowa przy Baszcie Miejskiej w Niemczy, którą od długiego czasu wykorzystujemy do promowania lokalnych imprez i wydarzeń kulturalnych, posłużyła nam obecnie do promocji jedynego na Śląsku miasta, które zostało zbudowane na średniowiecznym grodzie.
Na pięknym panoramicznym zdjęciu wykonanym przez Łukasza Stolińskiego z firmy PanoramicART w roku 2023, na zamówienie Centrum Informacji Turystycznej mieszczącym się w Baszcie Miejskiej w Niemczy, można zobaczyć panoramę niemczańskiego Rynku.
Trójczłonowy gród Niemczy posiadał konstrukcję nieznaną a innych terenach ziem polskich, składał się z trzech odrębnych członów, które były otoczone murami a nie palisadą jak w innych przypadkach. Około roku 1260 w drodze lokacji, gród został przekształcony w miasto. Wszystkie trzy człony połączono zasypując rozdzielające je fosy, tworząc w ten sposób Rynek oraz części i do niego przyległe. Miasto zgodnie z zasadami lokacji otoczono murem miejskim, który biegnie tożsamo z obrysem wcześniejszego grodu.
Na zdjęciu widać Rynek, który powstał z połączenia dawnego grodu południowego ( od Baszty do wysokości ławeczek i szachownicy) oraz grodu środkowego (od ławeczek do obniżenia przy ul. Królowej Jadwigi). Część północną miasta tworzy obszar od ul. Królowej Jadwigi do oktogonu przy zamku – ten teren miasta powstał na grodzie północnym.
Miasto Niemcza podobnie jak gród Niemczy wznosiło się na wyniesieniu skalnym, które na ponad 12 m wysokości, górowało na pozostałą okolicą i tak jest do dzisiaj.
Gród Niemczy, który jednocześnie był twierdzą obronną, zbudowany był wg. najnowszej technologii wielkomorawskiej w IX wieku (już w roku 890 znajdował się w grodzie Niemczy kościół chrześcijański). Od początków swego istnienia ze względów strategicznych wyjątkowo dbano o konstrukcję grodu. Kiedy w 1017 roku gród Niemczy obronił atak ponad 12 tysięcznych wojsk cesarza niemieckiego Henryka II, stał się ukochanym grodem Bolesława Chrobrego, który dbał o utrzymanie grodu w jak najlepszym stanie, mówiono nawet że: „za Chrobrego na murach i skałach Niemczy nie miał prawa porastać nawet mech”. Mury i skały były regularnie czyszczone przez grodzian a później było to obowiązkiem mieszczan.
Cieszy więc niezmiernie fakt, że w ostatnich dniach dzięki staraniom Burmistrza Niemczy Jarosława Węgłowskiego część wyniesienia skalnego od strony ulicy Słowackiego, została w dużym stopniu oczyszczona z porastającej ją roślinności, zasłaniającej wyniesienie skalne dawnego grodu a obecnie miasta Niemczy. Całe wyniesienie skalne, na którym zbudowana jest Niemcza powinno być systematycznie oczyszczane i pozbawiane wszelkiej roślinności, po to by odsłonić nasze dziedzictwo i pokazać światu wyjątkowy, jedyny, najnowocześniejszy w czasach średniowiecza gród a obecnie miasto na grodzie.
Odsłonięcie Niemczy to nasza wielka szansa na promocję turystyczną i okrycie na nowo skarbu jakim jest Niemcza.
Póki co cieszmy się widokiem skał – sjenitu niemczańskiego (prawidłowo granodiorytu) przy ul. Słowackiego, na których wznosi się Niemcza, bo już niebawem ponownie zazieleni się i zasłoni widok będący dziedzictwem naszego miasta.