Przejdź do menu głównego Przejdź do menu dodatkowego Przejdź do treści Mapa serwisu

Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Niemczańska Komunikacja Autobusowa – świetny pomysł i bardzo dobra realizacja. - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Niemczańska Komunikacja Autobusowa – świetny pomysł i bardzo dobra realizacja.

 

 Minęły już trzy miesiące od kiedy zadebiutowała w naszej gminie Niemczańska Komunikacja Autobusowa. Pomimo trudnych początków, wielu dyskusji, słów krytyki czy powątpiewania w sens i potrzebę przedsięwzięcia, na dzisiaj śmiało możemy stwierdzić, że pomysł był świetny a jego realizacja bardzo dobra.

Wraz z początkiem roku 2024, dokładnie 2 stycznia, wyruszyły w trasę na terenie całej Gminy Niemcza 4 autobusy elektryczne, które jeżdżą na pięciu liniach, od poniedziałku do piątku. Dodatkowo wykonują kursy związane z dowożeniem uczniów do szkoły w Niemczy oraz do szkół niepublicznych w Gilowie i Przerzeczynie – Zdroju.

Kursy zorganizowane zostały w porach: porannej od godziny 6.00 do 14.00 oraz popołudniowej od godziny 14.00 do godziny 22.00. Dodatkowe kursy to dowóz uczniów do szkół.

Z miesiąca na miesiąc ilość pasażerów wzrasta. Od stycznia do marca z Niemczańskiej Komunikacji Autobusowej skorzystało 2036 pasażerów. Opłaty to kwota 2 zł za przejazd, a w przypadku emerytów, rencistów i uczniów to kwota 1 zł. Tak niskie opłaty wynikają z pozyskania przez naszą gminę dofinansowania pozwalającego, w części na pokrycie kosztów transportu publicznego dla mieszkańców.

Obecnie zatrudnionych jest dwóch kierowców na cały etat i dwóch na umowy zlecenie. Zajezdnia autobusowa mieści się na terenie oczyszczalni ścieków, gdzie też autobusy są ładowane prądem.

W związku z pozyskaniem kwoty 10 315 789, 47 zł na m.in. rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Niemczy, znajdzie się tam nowoczesna zajezdnia z boksami garażowymi dla autobusów oraz nowymi stacjami ładowania.

Operatorem Niemczańskiej Komunikacji Autobusowej jest Przedsiębiorstwo Komunalne w Niemczy, które uruchomiło całe przedsięwzięcie i na bieżąco dba o jego sprawne funkcjonowanie. Warto podkreślić, że do chwili obecnej kursy odbywają się bez opóźnień.

Na dzisiaj z pewnością wielu dotychczasowym krytykantom nadal wierzyć się nie chce, że tak mała gmina może posiadać własne elektryczne autobusy i organizować z powodzeniem transport dla swoich mieszkańców. A jednak może, stało się to faktem, dzięki któremu powinno się traktować serio wszystkie kolejne zapewnienia o rozwoju komunikacji, o planowanych nowych kursach jak np. Niemcza – Dzierżoniów. Patrząc na obecne efekty organizacji transportu, wszelkie kolejne plany wydają się jak najbardziej wiarygodne.

Wielkie słowa uznania należą się Burmistrzowi Jarosławowi Węgłowskiemu, który od początku z wielkim entuzjazmem mówił o organizacji transportu dla naszej Gminy. Pomimo krytyki, podjęte przez siebie wyzwanie zrealizował z sukcesem, poprawiając komfort życia mieszkańców. Zakończył raz na zawsze problem wykluczenia komunikacyjnego, umożliwiając dojazd z najodleglejszych wsi, przysiółków czy to do sklepu, przychodni, na cmentarz czy w jakiejkolwiek innej potrzebie.

Burmistrz zaoferował  mieszkańcom najnowocześniejsze na obecną chwilę pojazdy. Autobusy elektryczne komunikacji gminnej są wygodne, bezpieczne i same w sobie, są reklamą  naszej rozwijającej się pięknie Gminy Niemcza.