Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Obchody Święta Niepodległości w Niemczy cz. 2 Bohater Niepodległej mieszkał w Niemczy – wystawa - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

W drugiej części całodniowego świętowania 103 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę odbyła się w Baszcie Miejskiej prezentacja wystawy pt. Bohater Niepodległej mieszkał w Niemczy. Z pięciogodzinnej prezentacji skorzystało bardzo wielu mieszkańców naszej Gminy. Dużą grupą przybyli także radni Rady Miejskiej w Niemczy. Wszyscy chętnie jak twierdzili – uczyli się nowej historii związanej z Niemczą a nieznanej do roku 2021.

Dopiero w roku 2021 udało nam się zgromadzić liczne dokumenty potwierdzające zamieszkanie i pracę na terenie Gminy Niemcza bohatera walk o Niepodległą, ostatniego adiutanta Marszałka Józefa Piłsudskiego Rotmistrza Aleksandra Hrynkiewicza. Ten wielki patriota, bohater dwóch wojen przez szesnaście lat mieszkał i pracował na terenie gminy Niemcza. Po drugiej wojnie światowej od roku 1945 do roku 1950 mieszkał i pracował w Chwalęcinie, natomiast od roku 1950 do 1961 mieszkał w Wilkowie Wielkim i tu także pracował.

Oglądający wystawę mogli obejrzeć zdjęcia, oryginalne dokumenty z przebiegu służby wojskowej Rotmistrza, pamiątki przekazane przez rodzinę, dokumenty jego zameldowania w Gminie Niemcza oraz liczne wydawnictwa.

Dodatkowo dla zwiedzających staraniem burmistrza Jarosława Węgłowskiego przygotowane zostały opracowania wydawnicze dokumentujące życiorys Rotmistrza Aleksandra Hrynkiewicza z uwzględnieniem nowego nieznanego dotychczas rozdziału tj. pobytu w Gminie Niemcza. W drugim wydawnictwie przedstawione zostały prace nad udokumentowaniem związków Rotmistrza z Gminą Niemcza oraz dzieje historyczne odnowionej w roku 2021 Baszty Miejskiej.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Niemczy Andrzej Osipowicz wraz z radnymi podziękował pracownicy NOK Renacie Kukule za nową lekcję historii Niemczy oraz za kompleksowe przygotowanie zarówno wystawy jak i opracowanie wydawnictw.

Wystawa była prezentowana chętnym od godz. 12.30 do godz. 18.00

Poniżej zdjęcia z prezentacji wystawy: