Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Odnowiona Baszta Miejska promuje Niemczę - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

Odnowiona Baszta Miejska promuje Niemczę

Odnowiona Baszta Miejska wzbudza już zaciekawienie zarówno mieszkańców jak i turystów. W ostatnim czasie baszta Miejska była otwarta i udostępniona dla mieszkańców Niemczy w niedzielę 24 października. Chętni mogli obejrzeć wystawę oryginalnych pamiątek poświęconych Rotmistrzowi Aleksandrowi Hrynkiewiczowi. Ten bohater Niepodległej mieszkał w Gminie Niemcza w latach 1945-1961 i został upamiętniony podczas uroczystości w dniu 2 października 2021 roku.

Zaciekawieni nowymi wydarzeniami w Niemczy turyści z PTTK Strzelin 34 Rajd Wzgórz Strzelińskich otworzyli właśnie na Niemczańskiej Baszcie Miejskiej w minioną niedzielę 5 listopada. Przybyło do Niemczy ok. 40 turystów, którzy obejrzeli efekty renowacji Baszty Miejskiej oraz zapoznali się z dziejami naszego niemczańskiego bohatera Rotmistrza Aleksandra Hrynkiewicza. Wycieczka obejrzała wystawę. Pomimo silnego wiatru sporo czasu poświecono także nowym tablicom upamiętniającym na Placu Flagowym. Turyści ze Strzelina bardzo wysoko ocenili pozytywne zmiany w wizerunku Niemczy, od czasu wizyty w roku 1017, związanej z Tysiącleciem Obrony Niemczy. Podczas kilkugodzinnego pobytu grupa obejrzała i zapoznała się z dziejami miasta zbudowanego na grodzie, na podstawie makiety Towarzystwa Miłośników Niemczy i Ziemi Niemczańskiej. Ostatnim etapem zwiedzania był Rynek i Brama Dolna wraz z jej historią. Nasi goście w ramach 34 Rajdu Wzgórz Strzelińskich udali się następnie na teren wieży widokowej na Ostrzej Górze na terenie naszej gminy, a rajd zakończyli wejściem na Kawią Górę na terenie Gminy Ciepłowody z wybudowaną w 2012 roku wieżą widokową.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych zarówno z Niemczy jak i spoza Niemczy do odwiedzenia naszej Baszty, obejrzenia oryginalnych pamiątek Rotmistrza Aleksandra Hrynkiewicza. Wystawa będzie czynna do końca grudnia 2021 roku.

Kontakt w sprawie zwiedzania: Niemczański Ośrodek Kultury Renata Kukuła tel. 887 078 688.