Urząd Miasta i Gminy Niemcza Urząd Miasta i Gminy Niemcza Rarytasy historyczne w Niemczańskiej Baszcie Miejskiej  tylko w dniu 2 października 2021. - Urząd Miasta i Gminy Niemcza

W sobotę 2 października podczas całodniowego  wydarzenia zatytułowanego „Gmina Niemcza w hołdzie Rotmistrzowi Aleksandrowu Hrynkiewiczowi” oprócz bardzo wielu przygotowanych atrakcji kulturalnych, estradowych, kulinarnych zlokalizowanych na niemczańskim Rynku, będzie można także zobaczyć nadzwyczajne, unikatowe zbiory wydawnictw, na ekspozycji przygotowywanej w Baszcie Miejskiej.

Z okazji wydarzenia upamiętniającego postać Rotmistrza Aleksandra Hrynkiewicza, ostatniego adiutanta Marszałka Józefa Piłsudskiego, w nowo wyremontowanej  Baszcie Miejskiej, otwarta zostanie ekspozycja pamiątek Rotmistrza oraz dzieł dotyczących jego służby przy boku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zbieranie pamiątek trwa od marca bieżącego roku. Największy udział w tej pracy ma nasz Burmistrz Jarosław Węgłowski. W piątek 24 września  właśnie Burmistrz zaprezentował nam najnowszą kolekcję niezwykłych dzieł, które osobiście sam pozyskał na ten wyjątkowy dzień. Są to m.in.: oryginały rysunków wykonanych dla Marszałka, paryskie  wydanie Zeszytów Historycznych Jerzego Giedroyća, w których opublikowany jest  dziennik adiutanta Marszałka, Aleksandra Hrynkiewicza, publikacje książkowe, albumowe, medale.

Ta wyjątkowa kolekcja woluminów –  cymelii czyli druków niezwykle rzadkich, białych kruków tj. absolutnych unikatów, będzie pokazana tylko w dniu 2 października. Po tym terminie będziemy mogli eksponować jedynie kopie.

Dodajmy, że na ekspozycji znajdą się także pamiątki i rękopisy, które otrzymaliśmy staraniem Burmistrza Jarosława Węgłowskiego oraz Wicewojewody Dolnośląskiego Pana Jarosława Kresy, ze zgodą wnuka stryjecznego Rotmistrza Hrynkiewicza – Pana Marka Grynkiewicza – na zaprezentowanie oryginałów w dniu wydarzenia.

Już dzisiaj serdecznie zapraszamy do oglądania tych wyjątkowych dzieł i pamiątek w sobotę 2 października 2021 roku po zakończeniu części oficjalnej i koncertu orkiestry wojskowej(w godz. 11.00-13.00).

Poniżej zdjęcia Burmistrza z jego  najnowszymi zdobyczami na ekspozycję w dniu 2 X 2021r..